Napar z kory wierzby

Wierzba biała, srebrna czy pospolita to jedno i to samo drzewo. To samo, które znane było już kilkaset lat przed naszą erą. Już praojciec medycyny, Hipokrates, zalecał jej stosowanie chorym cierpiącym na gorączkę czy stany zapalne. Była także od wieków używana w tradycyjnej, chińskiej, ludowej medycynie. Kora wierzby białej może posłużyć do przygotowania wyjątkowego, leczniczego napoju.

O wierzbie pospolitej

Kiedyś w ziołolecznictwie wykorzystywało się wiele surowców pochodzących z tego drzewa – korę, liście, owoce oraz sok. Dziś pozostaje się przy używaniu raczej tylko pierwszego z nich. Zawiera ona naturalne salicylany, służące do produkcji między innymi aspiryny, oraz flawonoidy. Ponieważ wierzba to typowo polskie drzewo, najlepiej samemu pozyskać korę. Wiosną zrywamy 2-3 letnie gałęzie i obrywamy z nich korę. Następnie suszymy w suszarni lub innym ciepłym, nasłonecznionym pomieszczeniu. Aby przygotować herbatę, potrzebujemy półtorej łyżki kory wierzby na pół litra wody. Korę zalewamy wodą w garnku i podgrzewamy przez 5 do 7 minut. Następnie odstawiamy na kwadrans, a przed wypiciem odcedzamy nasiąkniętą korę. Taka herbatka może być spożywana nawet 5 razy dziennie.

Napar z kory

Na co stosować herbatkę z wierzby?

Zawarte w korze wierzby składniki lecznicze mają bogate zastosowanie.

  • Salicylany to naturalna aspiryna, wiec polecana dla wszystkich zmagających się z przeziębieniem. Warto pamiętać, że z jednej strony to naturalne lekarstwo, ale w dużo mniejszym stężeniu, więc na efekty trzeba też chwilę poczekać.
  • Kora dębu ma też działanie przeciwzapalne i przeciwgorączkowe, więc oprócz pomocy w grypie czy przeziębieniu, stosuje się ją również w leczeniu czy nerwobóli.
  • Jest pomocna również przy nieżytach i stanach zapalnych w układzie pokarmowym.
  • Może też wspomagać leczenie infekcji w układzie moczowym, z uwagi na swoje działanie moczopędne.

Na koniec bardzo ważna wskazówka dla alergików. Naparu ani żadnych innych mikstur z wykorzystaniem kory wierzby nie powinny stosować osoby uczulone na salicylany i niesteroidowe leki przeciwzapalne, a także cierpiący na astmę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.