Herbata z karczocha

Zwykle pojawiają się tu propozycje ziołowych herbat z roślin, o których najczęściej nawet moglibyśmy nie pomyśleć w kategoriach leczniczych, a są bardzo łatwo dostępne w Polsce. Ba! Często nawet są traktowane jako chwasty samosiejki powszechnie występujące na naszym terenie. Inna sprawa jest z karczochem, bo jest on rośliną typową dla basenu Morza Śródziemnego, a u nas jest dużo mniej rozpowszechniony. Można jednak dotrzeć do surowca na napar i korzystać z jego leczniczych właściwości.

Liście karczocha do naparu

Karczoch jest warzywem i używany jest główne w kuchni, gdzie wykorzystuje się zarówno kwiatostany, jak i liści. Najczęściej do potraw dodaje się też świeży sok z cytryny i oliwę z oliwek. Z kolei do herbatki wykorzystujemy właśnie wyłącznie liście. Mogą być surowe lub suszone. W pierwszej wersji świeże liście kroimy na kawałki i wrzucamy do gorącej wody, a dalej podgrzewamy ją jeszcze przez kwadrans. Potem odstawiamy ją do ostygnięcia i przed wypiciem odcedzamy. Jako że trudno dostać świeżego karczocha, z powodzeniem można wykorzystać suszone liście, które w gotowej formie można już bez problemu kupić w sklepach zielarskich. W takiej formie na szklankę gorącej wody dajemy łyżkę liści i parzymy pod przykryciem przez kwadrans. Herbatkę z karczocha można pić raz lub dwa razy dziennie.

Karczoch w kuchni

Właściwości lecznicze herbatki z karczocha

Zarówno w formie warzywa do użycia przy gotowaniu, jak i w formie herbatki ziołowej karczoch jest bardzo polecany przez dietetyków. To dlatego, że jest wyjątkowo mało kaloryczny, a ponadto ma wiele pożytecznych właściwości:

  • Wspomaga produkcję żółci i jej wydzielanie, dzięki czemu pozytywnie wpływa na choroby dróg żółciowych.
  • Ma małą zawartość tłuszczu, a dużą błonnika, dzięki czemu wspomaga odchudzanie.
  • Obniża poziom szkodliwego cholesterolu.
  • Reguluje pracę układu pokarmowego – pomaga poradzić sobie ze wzdęciami i nieregularnym wypróżnianiem.
  • Pozytywnie wpływa na pracę wątroby.
  • Ma również działanie przeciwzapalne i antybakteryjne.

Działanie naparu z karczocha może być silne, wiec osoby z poważnymi problemami ze strony dróg żółciowych (kamicą czy niedrożnością) powinny jego stosowanie skonsultować z lekarzem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.