Kultura kawy we Francji

Kolejny przystanek w wędrówce po różnych krajach i zwyczajach obcokrajowców w piciu kawy to Francja. To być może niekoniecznie takie oczywiste, żeby przypisywać Francuzom jakieś konkretne zasady i tradycje w piciu kawy, dlatego warto wiedzieć, jak kawę zamawiać, czy różni się od innych europejskich kaw i co oznacza jej podanie. Wszak Francja to nie tylko wina, żabie udka czy croissanty.

Istotne wskazówki

Kawa jest jednym z najpopularniejszych napojów wypijanych codziennie w dużych ilościach przez Francuzów. Lekką, ale za to dużą kawę z mlekiem najczęściej pije się na śniadanie, najlepiej „w towarzystwie” francuskiego rogalika, czyli croissanta. W warunkach domowych zwykle podaje się ją w miseczkach bez uszka. W takim napoju często macza się rogalika i wyborne śniadanie gotowe. Mocniejszą kawę we Francji pija się w godzinach popołudniowych – podczas spotkań towarzyskich, biznesowych lub po prostu – by ożywić swoje ciało i umysł. Wyjście to kawiarni to też często pretekst, żeby spędzić tam trochę czasu na relaksie i czytaniu gazety. Można wtedy sięgnąć po tradycyjną małą czarną, czyli espresso. Będzie ono nieco większe niż np. we Włoszech. Kawa ma szczególne znaczenie w kontaktach międzyludzkich. Samodzielnie jest „towarzyszką” większości spotkań, a do posiłków podaje się ją zwykle na zakończenie. Podanie jej przez gospodarzy na przyjęciu sugeruje, że zbliża się ono ku końcowi.

Kawiarnia francuska

Kawa po francusku

Francuzi mają swoje określone nazwy na kawę, więc warto poznać je przed wycieczką do tego kraju. Mała czarna kawa, to nie znane na całym świecie espresso, ale „expresso”. „Cafe crème” to mała lub średnia kawa z mlekiem. Duże jest cappuccino, ale rzadziej wybierane przez Francuzów (częściej turystów), bo pochodzi z Włoch, a Francuzi raczej są przywiązani do swoich tradycji. „Cafe au lait” to również kawa z mlekiem, ale domowa, serwowana najczęściej na śniadanie. Americano, czyli znane nam espresso przedłużone gorącą wodą, możemy znaleźć w menu pod nazwą „cafe noir”. Z kolei amatorzy kawy na zimno powinni poszukiwać „cafe glace”, czyli kawy z mlekiem, lodami i pokruszonym lodem, czasem także ze słodkimi dodatkami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.