Kultura picia kawy w Grecji

Mimo że wydawałoby się inaczej, Grecy to prawdziwi kawosze. Co prawda nie są na pierwszym miejscu jeśli chodzi o jej spożycie na jednego obywatela, jednak spotkanie na ulicy mnóstwa ludzi raczących się tym aromatycznym napojem to codzienność. Jakiej kawy możemy napić się podczas podróży na południe Półwyspu Apenińskiego? O czym warto pamiętać, żeby nie popełnić błędu towarzyskiego?

Zwyczaje greckich kawoszy

W Grecji nie ma złej pory na picie kawy. Towarzyszy przy śniadaniu, obiedzie i kolacji, jest doskonała do papierosa, podczas przerwy w pracy czy oglądania meczu piłki nożnej. Zwłaszcza połączenie „kawa i papieros” to charakterystyczny widok na ulicy już od samego rana. „Pame gia kafe?” („Πάμε για καφέ;”), czyli „Idziemy na kawę?” to również jedno z bardziej charakterystycznych słów, które można usłyszeć od Greka. A gdzie można napić się kawy? Są dwa typy lokali, do których zwykle się chodzi. Pierwszy to kafenijo (καφενείο), czyli tradycyjna, grecka kawiarnia – miejsce spotkań mężczyzn, którzy chcą porozmawiać o polityce przy kawie i szklaneczce czegoś mocniejszego. Turyści częściej odwiedzają miejsce o nazwie kafeterja (καφετέρεια), gdzie oprócz tradycyjnej greckiej czarnej kawy, można napić się znanych w całej Europie również kaw z dodatkami – cappuccino, macciato, kawy rozpuszczalnej oraz kaw na zimno – freddo czy frappe. Kawę w Grecji często kupuje się również na wynos, czyli sto hieri (στο χέρι).

Kawiarnia grecka

Jaką kawę pić w Grecji?

Kawa po grecku to nic innego jak kawa po turecku, jednak nie poleca się wspominać o jej tureckich korzeniach przy zamawianiu. Co warto wiedzieć, to kawę w Grecji pija się w różnym stopniu słodkości, a cukier dodawany jest przez osobę podającą, więc trzeba o tym wspomnieć przy zamawianiu:

  • ena kafe sketo (ένα καφέ σκέτο) to kawa bez cukru,
  • ena kafe metrio (ένα καφέ μέτριο) to kawa mało słodka, z jedną łyżeczką,
  • ena kafe gliko (ένα καφέ γλυκό) to kawa bardzo słodka, z dwiema łyżeczkami cukru.

Kawa może być z mlekiem – me gala (με γάλα), lub bez mleka horis gala (χωρίς γάλα).

A jak przyrządzić tradycyjną kawę po grecku lub kawy na zimno? Artykuł o tym już wkrótce!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.