Napar z ostropestu plamistego

Znany już od czasów średniowiecznych. Jego działanie lecznicze zostało na tyle udowodnione, że można go spotkać nie tylko w sklepach przeznaczonych dla zielarzy czy sklepach ze zdrową żywnością. Ma również bogate zastosowanie w produkcji lekarstw, zarówno dla ludzi, jak i zwierząt, ale także kosmetyków. Gdzie można go spotkać? W jaki sposób i na co może być stosowany?

Podstawowe informacje o ostropeście plamistym

Występuje powszechnie w wielu rejonach świata i, na szczęście, jest bardzo łatwo dostępny w Polsce. Można go spotkać jako dziko rosnącą roślinę, ale bywa też uprawiany. Należy do tej samej rodziny roślin, co słonecznik, co sugeruje nieco na temat jego wyglądu i stosowanych surowców. Osiąga wysokość nawet ponad półtora metra. Ma charakterystyczne, pierzaste, fioletowe kwiaty, po których z łatwością można go rozpoznać. W zielarstwie jako nośnik właściwości leczniczych wykorzystujemy nasiona ostropestu (tu też podobieństwo do słonecznika). Można je spotkać w całości lub w formie zmielonej. Poleca się, aby nasiona ostropestu zjadać albo stosować je do przygotowania naparu. Wcześniej można je zmielić. Herbatkę przygotowujemy z dwóch łyżeczek surowca na pół szklanki gorącej wody. Po ostygnięciu można od razu pić. Nasiąknięte nasiona nadają się później do zjedzenia.

Nasiona

Właściwości lecznicze ostropestu

Pierwszym, najbardziej znanym zastosowaniem ostropestu jest wspomaganie pracy wątroby. Zawiera on dużą zawartość sylimaryny, czyli związku o działaniu przeciwzapalnym, antyoksydacyjnym, odtruwającym i wspomagającym produkcję żółci. Jest zatem stosowany w leczeniu wielu chorób wątroby: marskości, stłuszczeniu, wirusowych zapaleniu typu A, B i C oraz przy potrzebie regeneracji narządu w przypadku alkoholizmu. Ponadto ostropest stosuje się w innych przypadkach:

  • Wspomaga pracę mózgu, usprawniając pamięć i koncentrację uwagi.
  • Obniża poziom cholesterolu.
  • Jest wykorzystywany wspomagająco w profilaktyce antynowotworowej.
  • Wspiera leczenie cukrzycy typu II.
  • Pomaga utrzymać prawidłowy poziom glukozy we krwi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.