Herbata na przeziębienie

Obserwujesz u siebie pierwsze objawy przeziębienia? Zatem rozsądnie sięgnij po herbatę na przeziębienie zamiast od razu pakować w siebie apteczne suplementy, wyroby medyczne i inne cuda-niewidy. Ten ciepły napój rozgrzeje organizm i pomoże zwalczyć pierwsze dolegliwości. Jestem zwolenniczką domowych sposobów na przeziębienie i sięgania najpierw po produkty, które leczą i które niemal każdy z nas ma pod ręką.

Objawy przeziębienia a picie herbaty

Jeśli męczy Was katar, nieustanne kichanie, lekki ból gardła, suchy kaszel, ból głowy, ogólne osłabienie i złe samopoczucie to wiedzcie, że przeziębienie jest blisko! Może je wywołać ponad 200 różnych wirusów! I chociaż choroba nie trwa dłużej niż 7 dni, to niektóre objawy można odczuwać nawet przez 21 dni. Czy herbata faktycznie może skrócić symptomy przeziębienia?

Herbata to źródło przeciwutleniaczy: witaminy C, A, B1, B2, E oraz witaminy K. Zawarta w niej teina działa pobudzająco. I ważna kwestia – w przypadku przeziębienia sięgamy po zielone i czerwone napary! Obie posiadają właściwości bakteriobójcze (zawierają katechiny), pobudzają przemianę materii i pomagają w wydzielaniu soków trawiennych, a także usuwają z organizmu toksyny dzięki moczopędnemu działaniu.

Jak podaje portal Nauka w Polsce PAP: „Zielona herbata jest bogata w witaminę C, przez co jest silnym antyutleniaczem, zapobiegającym przeziębieniom. Zawiera również różne kwasy asparaginowe i glutaminowe, które uważane są za substancje opóźniające efekt starzenia komórek i zwiększają odporność organizmu. Dzięki lekkiemu działaniu moczopędnemu, zielona herbata obniża ciśnienie krwi.” (źródło: http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,391675,10-przykazan-chinskiej-diety-zdrowego-mezczyzny.html).

Herbata na przeziębienie – przepis

Herbata na przeziębienie połączona z dodatkiem cytryny, startego imbiru, dzikiej róży, soku z czarnego bzu, soku malinowego lub miodu doskonale rozgrzewają i nawadniają organizm, mobilizując go do walki z chorobą. Polecam łączenie naparu z herbaty oraz wybranych ziół lipy i rumianku. Parzymy oba napary i następnie mieszamy je w kubku, dodając odrobinę miodu, imbiru oraz cytrynę. Gwarantuję, że taka herbata na przeziębienie działa napotnie, rozgrzewająco i łagodząco na ból gardła oraz suchość w jamie ustnej.

Dorośli mogą pokusić się o herbatę z dodatkiem alkoholu. Doskonale sprawdzi się tu domowa malinówka lub nalewka z czarnego bzu.

Pamiętajmy jedynie o tym, że miód rozpuszczamy w letniej herbacie. Temperatura przekraczająca 40 stopni sprawia, iż traci on swoje cenne właściwości prozdrowotne.

Dobre nawyki w czasie przeziębienia

Pamiętajmy, że sama herbata nie pomoże w walce z przeziębieniem, jeśli dodatkowo nie będziemy przestrzegać podstawowych zasad higieny oraz zaniedbamy dietę. W okresie osłabienia warto sięgnąć po rozgrzewające organizm produkty, a także wzbogacić swój jadłospis o lekkostrawne posiłki oparte na warzywach i owocach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.