Herbata na trawienie

Po spożyciu ciężkostrawnych posiłków, wiele osób sięga po gorącą herbatę w nadziei, że ukoi to problemy z brzuchem, takie jak kolki, wzdęcia i zgagi. Naprawdę pomocna jest jednak herbata na trawienie. Napój ten wspomaga pracę narządów i, w przeciwieństwie do leków i suplementów diety. można go pić bez żadnych przeszkód przez wiele miesięcy, a nawet i lat.

Od czego zależy dobre trawienie?

Jeśli tylko dbamy o to, aby się nie przejadać, spokojnie rzuć każdy kęs, po jedzeniu nie kładziemy się na brzuchu, a w ciągu dnia spożywamy kilka posiłków zamiast dwóch-trzech większych, to istnieje naprawdę niewielkie prawdopodobieństwo, że będziemy mieli kłopoty z trawieniem. Na dodatek dbanie o lekkostrawną dietę, bogatą w warzywa, owoce oraz gotowane produkty sprawia, że na każdym etapie proces trawienia działa bez zakłóceń. Tu polecam tak zwaną dietę wątrobową, która znacznie odciąża organizm.

Dolegliwości układu pokarmowego

Jeśli jednak zauważymy u siebie pierwsze objawy problemów z układem pokarmowym, to będzie znak, że w naszym organizmie coś szwankuje i należy przyjrzeć się temu, co jemy. Dokuczają ci ból brzucha, kolki, wzdęcia, uczucie ciężkości, zgaga, uporczywe gazy lub zaparcia? Najlepiej odrzucić wtedy produkty bogate w tłuszcz, cukry oraz smażone mięso i dania typu fast food i sięgnąć po herbatę na trawienie. Można ją samodzielnie przygotować w domu, mieszając ze sobą różnorodne zioła wspomagające prace układu pokarmowego.

Herbata na trawienie – polecane zioła

Jak działa taka mieszanka? Przede wszystkim wspomaga całościowo układ trawienny, a nie tylko pojedyncze narządy. Poprawia trawienie i pobudza czynność żołądka. Polecany jest przede wszystkim kwiat rumianku i lawendy, ziele mięty, majeranku, nawłoci, dziurawca, korzeń mniszka i lubczyku, nasienie kozieradki i kłącze rzewienia. Generalnie herbata na trawienie powinna być dopasowana do indywidualnych potrzeb: można sięgnąć po gotowe apteczne mieszanki lub też samemu przygotować taki zestaw. Ważne jest tylko, aby regularnie ją pić przez 2-3 miesiące przynajmniej raz dziennie.

  • Mięta – wzmaga wytwarzanie soków żołądkowych i tym samym przyspiesza trawienie, pomaga w zaparciach oraz reguluje rytm wypróżnień gazów.
  • Pokrzywa – zawiera witaminę A, C oraz K, poprawia metabolizm i pomaga usunąć nadmiar żółci.
  • Koper włoski – likwiduje wzdęcia i związane z nim bóle poprzez wzmożenie pracy żołądka, wspomaga apetyt.
  • Karczoch – wspomaga pracę wątroby i działa żółciopędnie.
  • Rumianek – łagodzi bóle poprzez delikatne działanie rozkurczowe, polecany jest osobom z choroba jelita wrażliwego.
  • Melisa – niweluje objawy zgagi.
  • Imbir – działa przeciwskurczowo i wspomaga trawienie poprzez regulowanie pracy woreczka żółciowego i usuwanie gazów w jelitach.
  • Szałwia lekarska – przeciwdziała fermentacjom i wspomaga pracę wątroby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.