Zmęczone oczy. Jak sobie z nimi poradzić?

Oczy to zdecydowanie jeden z najważniejszych narządów, którym poznajemy świat. Trudno, abyśmy z dnia na dzień, mogli sobie wyobrazić to, że nie możemy ich używać, a tym samym normalnie funkcjonować. Nic w tym dziwnego, że gdy bolą, natychmiast szukamy pomocy. Duża ilość czasu, którą spędzamy przed komputerem, niekorzystne warunki pracy, zanieczyszczenie powietrza – to wszystko powoduje, że nasze oczy mogą być przeciążone i zdecydowanie trzeba im pomóc.

Zmęczenie organizmu towarzyszy nam praktycznie codziennie. Zbyt duże obciążenie psychiczne, zmęczone mięśnie, zbyt duże napięcie, które powoduje stany zapalne albo sprzyja powstawaniu kontuzji. Przeciążenie naszego organizmu wynika głównie z faktu, że niestety coraz więcej pracujemy, mamy coraz więcej obowiązków, żyjemy intensywniej, jednocześnie często zapominamy o odpoczynku. Również cierpią nasze oczy, które są narządem bardzo wrażliwym, stąd konieczność stosowania profilaktyki oraz szybkiego leczenia, gdy jest potrzeba.

Jak się okazuje, zmęczone oczy mogą być przyczyną dużo gorszego samopoczucia, jak również spowodować konieczność farmakoterapii. Jak można sobie radzić ze zmęczonymi oczami?

Odpoczynek od komputera i telefonu

Kiedy oczy bolą, zdecydowanie jest to sygnał, który daje nam do zrozumienia, że powinniśmy odpocząć. Najlepszym rozwiązaniem jest wyłączenie komputera oraz telefonu, których ekrany mają bardzo negatywny wpływ na oczy. Dodatkowo powodują wysuszanie oczu, a to przekłada się na szczypanie i pieczenie. Sztuczne światło, które emitują, także negatywne wpływa na jakość wzroku.

Sen i nawilżenie oczu

Jedną z najlepszych metod na to, aby dać oczom odpocząć, jest sen. Wtedy oczy samoistnie się nawilżają. Dodatkowo możemy skorzystać z pomocy specjalnych kropli do oczu. Warto również robić tego rodzaju przerwy w trakcie pracy.

Okłady z herbaty

Herbata ma ogromne właściwości. Jest nie tylko naszym ulubionym ciepłym napojem, możemy ją również wykorzystać jako okłady na oczy. Przepis jest bardzo prosty:

– zagotować wodę,

– zaparzyć dwie torebki czarnej herbaty,

– poczekać do ich ostygnięcia,

– nałożenie torebek na powieki oczu na około 15 minut.

Tego rodzaju okłady pomogą ograniczyć świąd, pieczenie, bolesność spojówek, a także zmniejszyć silny obrzęk powiek. Dzięki regularnym okładom, nasze oczy na pewno będą miały okazję odpocząć, wrócić do pełni sił, a także zapewnić nam możliwość swobodnej pracy i nauki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.