Herbata na lato

herbata z cytrynąHerbata na lato? Jej picie w lecie wydaje się czymś absurdalnym. Wszak za oknem upały, Słońce przypieka na każdym kroku, pot się leje z czoła, jak więc wziąć do ust coś gorącego? Otóż jest na to kilka sposób: można poczekać aż napój trochę przestygnie, wrzucić trochę kostek lodu lub włożyć ją do lodówki. Jednak najprostszym sposobem będzie wcześniejsze przygotowanie zimnej ice tea, która po kilkugodzinnym schłodzeniu w lodówce orzeźwi każdą spragnioną osobę!

Mrożona herbata na lato z miętą

Składniki: 4 łyżeczki zielonej herbaty, litr wody, 2 plasterki cytryny i 2 plasterki limonki, brązowy cukier lub miód do smaku oraz kilka listków mięty;

Przygotowanie: Dzbanuszek na herbatę przepłucz gorącą wodą, wsyp do niej zieloną herbatę i zalej gorącą (nie wrzącą!) wodą. Odstaw do zaparzenia na jakieś 2-3 minut i odcedź napar ze zbędnych liści. Teraz jest moment, aby do smaku dodać niewielką ilość cukru lub miodu (pamiętajcie, że im mniej słodki jest napój, tym skuteczniej gasi pragnienie). Po ostudzeniu włóż do środka po plasterkach cytryny i limonki, a także 2-3 listki mięty i włóż na noc do lodówki.

Podawanie: mrożoną herbatę najlepiej podawać w wysokich szklankach (ostatnio modne są także niewielkie słoiki) ze świeżą cytryną/limonką i listkiem mięty do dekoracji.

Dlaczego nie czarna herbata?

cytryna
Owoc cytryny ma właściwości orzeźwiające

Odpowiedź jest prosta – to właśnie dzięki braku fermentacji herbacianych listków utrzymuje swoje lecznicze walory. Bardzo dobrze nawadnia organizm, a wysoka zawartość flawonoidów przeciwdziała obrzękom i neutralizuje wolne rodniki. A co z cytryną, wszak w sieci krążą plotki, jakoby picie herbaty z cytryną miało powodować szybszy rozwój choroby Alzheimera? Oczywiście w każdej plotce jest ziarnko prawdy, niemniej ta sytuacja dotyczy czarnej herbaty zaparzanej razem z cytryną. W tym przypadku picie mrożonej zimnej herbaty z dodatkiem cytrusowych dodatków jest całkowicie bezpieczne. Dodatkowo, krótkie parzenie zielonej herbaty uniemożliwia wiązanie się teiny z garbnikami, w efekcie czego napar jest orzeźwiający i wysoce pobudzający. Pamiętajcie, ze dobrze przygotowana zielona herbata nie ma smaku goryczy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.