O początkach kawy

Historii kawy, podobnie jak w przypadku herbaty, nie da się opowiedzieć w kilku słowach. O początkach kawy krąży legendy, niemniej łączy je kilka faktów: kawa była znana już w I wieku p.n.e. na terenie Etiopii, a jej odkrycie zawdzięczamy bystrej obserwacji pasterzy.

Odkrycie kawy

Ziarna kawy
Ziarna kawy

Ponad 850 lat przed narodzeniem Chrystusa etiopscy pasterze obserwowali swoje bydło, wśród których znajdowały się kozy i osiołki. Te pierwsze są znane z wędrowania po trudno dostępnych terenach w poszukiwaniu pokarmu, dlatego też młodego mężczyznę o imieniu Kaldi zainteresował fakt, że po zjedzeniu ziaren nieznanego mu krzewu zwierzę zaczęło być bardziej pobudzone, pełne energii i ożywione. Pasterz opowiedział o tym innym znajomym, którzy przy wieczornym ognisku postanowili spróbować tych niezwykłych ziaren. Z rozczarowaniem stwierdzili, że mają gorzki, nieprzyjemny smak i wyrzucili je do ognia. Po chwili poczuli przyjemny zapach i postanowili ponownie ich spróbować. Pasterze uznali to za dar z nieba, ponieważ dzięki ziarnom nie mogli zasnąć przez całą noc. Z czasem zaczęto zalewać gorącą wodą zmielone ziarna kawy i w ten sposób narodził się jeden z najbardziej popularnych napoi na świecie. Istnieją legendy, wedle których odkrywcą kawy był sam sufi Shaikh ash-Shadhilem.

Inna legenda mówi, że pewne afrykańskie plemię tuż przed bitwą gryzło ziarna zmieszane z tłuszczem pewnego krzewu, które dawało im ogromną energię i pobudzało do działania. Nie uprawiali oni kawy, lecz zbierali z dziko rosnących krzewów, a w trakcie spożywania dodawali sól, masło i innego rodzaju tłuszcze.

Krzew kawowca

Na pierwszy rzut oka wygląda bardzo niepozornie. Sama roślina pochodzi z Afryki, niemniej dziś jest uprawiana także w Ameryce Południowej i Azji, gdzie panuje ciepłu, międzyzwrotnikowy klimat.  Wiecznie zielone krzewy kawowca posiadają duże liście oraz biało-kremowe kwiaty. Owoc kawy swoim wyglądem przypomina jagodę. Składa się z następujących części:

Budowa ziarna kawy Źródło: Wikipedia
Budowa ziarna kawy
Źródło: Wikipedia

1. Przekrój przez środek owocu
2. Bielmo
3. Epiderma
4. Endokarp
5. Warstwa pektynowa
6. Miąższ
7. Skórka

Chwała podróżnikom i handlowcom!

To dzięki perskim kupcom i podróżnikom kawa trafiła do Azji Mniejszej i na Półwysep Arabski już w XI wieku. Sama nazwa pochodzi od arabskiego słowa qahwah i oznacza zarówno wino, jak i kawę. Wynika to z faktu, iż muzułmanie nie mogą, w przeciwieństwie do kawy, pić swobodnie dużych ilości wina, a ta wykazuje podobnie działanie jak w przypadku alkoholu. Około XV wieku otworzono pierwsze kawiarnie, w tym samym czasie kawa dotarła do Kairu, a stamtąd poprzez weneckich kupców do innych krajów Europy. Nic dziwnego, że bardzo szybko zyskała ogromną popularność, która trwa nieprzerwanie po dzień dzisiejszy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.