O początkach kawy

Historii kawy, podobnie jak w przypadku herbaty, nie da się opowiedzieć w kilku słowach. O początkach kawy krąży legendy, niemniej łączy je kilka faktów: kawa była znana już w I wieku p.n.e. na terenie Etiopii, a jej odkrycie zawdzięczamy bystrej obserwacji pasterzy.

Odkrycie kawy

Ziarna kawy
Ziarna kawy

Ponad 850 lat przed narodzeniem Chrystusa etiopscy pasterze obserwowali swoje bydło, wśród których znajdowały się kozy i osiołki. Te pierwsze są znane z wędrowania po trudno dostępnych terenach w poszukiwaniu pokarmu, dlatego też młodego mężczyznę o imieniu Kaldi zainteresował fakt, że po zjedzeniu ziaren nieznanego mu krzewu zwierzę zaczęło być bardziej pobudzone, pełne energii i ożywione. Pasterz opowiedział o tym innym znajomym, którzy przy wieczornym ognisku postanowili spróbować tych niezwykłych ziaren. Z rozczarowaniem stwierdzili, że mają gorzki, nieprzyjemny smak i wyrzucili je do ognia. Po chwili poczuli przyjemny zapach i postanowili ponownie ich spróbować. Pasterze uznali to za dar z nieba, ponieważ dzięki ziarnom nie mogli zasnąć przez całą noc. Z czasem zaczęto zalewać gorącą wodą zmielone ziarna kawy i w ten sposób narodził się jeden z najbardziej popularnych napoi na świecie. Istnieją legendy, wedle których odkrywcą kawy był sam sufi Shaikh ash-Shadhilem.

Inna legenda mówi, że pewne afrykańskie plemię tuż przed bitwą gryzło ziarna zmieszane z tłuszczem pewnego krzewu, które dawało im ogromną energię i pobudzało do działania. Nie uprawiali oni kawy, lecz zbierali z dziko rosnących krzewów, a w trakcie spożywania dodawali sól, masło i innego rodzaju tłuszcze.

Krzew kawowca

Na pierwszy rzut oka wygląda bardzo niepozornie. Sama roślina pochodzi z Afryki, niemniej dziś jest uprawiana także w Ameryce Południowej i Azji, gdzie panuje ciepłu, międzyzwrotnikowy klimat.  Wiecznie zielone krzewy kawowca posiadają duże liście oraz biało-kremowe kwiaty. Owoc kawy swoim wyglądem przypomina jagodę. Składa się z następujących części:

Budowa ziarna kawy Źródło: Wikipedia
Budowa ziarna kawy
Źródło: Wikipedia

1. Przekrój przez środek owocu
2. Bielmo
3. Epiderma
4. Endokarp
5. Warstwa pektynowa
6. Miąższ
7. Skórka

Chwała podróżnikom i handlowcom!

To dzięki perskim kupcom i podróżnikom kawa trafiła do Azji Mniejszej i na Półwysep Arabski już w XI wieku. Sama nazwa pochodzi od arabskiego słowa qahwah i oznacza zarówno wino, jak i kawę. Wynika to z faktu, iż muzułmanie nie mogą, w przeciwieństwie do kawy, pić swobodnie dużych ilości wina, a ta wykazuje podobnie działanie jak w przypadku alkoholu. Około XV wieku otworzono pierwsze kawiarnie, w tym samym czasie kawa dotarła do Kairu, a stamtąd poprzez weneckich kupców do innych krajów Europy. Nic dziwnego, że bardzo szybko zyskała ogromną popularność, która trwa nieprzerwanie po dzień dzisiejszy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.