Herbata owocowa dla dzieci

Maluchy z reguły nie lubią pić tradycyjnego czaju. Czy istnieje specjalna herbata dla dzieci? Nie, ale przy odrobinie wyobraźni i wykorzystaniu sezonowych owoców, można zdziałać prawdziwe cuda, zamieniając zwykłą herbatę w prawdziwą smakową ucztę!

Herbata a małe dziecko

dzbanuszek 8Nie ulega wątpliwości, iż tradycyjna herbata ma właściwości pobudzające, dlatego nie lekarze i pediatrzy nie polecają podawać jej dzieciom poniżej trzeciego roku życia. Tutaj jednak należy dokładnie rozróżnić, o jakiej herbacie jest mowa: dzieciaki powinny unikać picia naparu z listków camelli sinensis, natomiast spokojnie można im podawać ziołowe napary, na przykład rumianek na niepokój, prawoślaz na ból gardła, miętę na niestrawność lub czarny bez na gorączkę. Już po pierwszym roku życia można spokojnie podawać maluchowi herbatki owocowe z kopry włoskiego oraz niewielkie ilości zielonej herbaty. Warto zwrócić uwagę, aby takie herbaty nie zawierały sztucznych barwników i aromatów, które mogą negatywnie wpłynąć na skupienie dziecka.

Jaka herbatka nadaje się dla maluchów?

Z pewnością posmakują im różnego rodzaju herbaty owocowe (na przykład herbata Saga https://www.makro.pl/shop/pl/office/product/704588001002), ziołowe albo aromatyzowane bergamotką (Earl Grey). Jak ognia należy unikać gotowych mieszanek „herbacianych” w proszku, które pozornie są idealne dla maluchów. Wystarczy dokładnie przeczytać ich skład, aby przekonać się, iż to mieszanka cukrów, barwników i chemicznych polepszaczy smaku. Warto samodzielnie przygotować domową herbatkę owocową, składającą się z suszonych jabłek, skorki pomarańczy, rumianku, owoców lipy, czarnego bzu, porzeczek oraz suszonych malin. Należy tylko pamiętać, aby szczelnie ją przechowywać, bo inaczej uleci aromat i smak suszu.

Domowa herbatka zimowa dla najmłodszych

herbata cytrynowaAby przygotować duży, półtoralitrowy dzban zdrowego, ciepłego napoju, należy przygotować:

  • 4-5 torebek delikatnej herbaty (na przykład czarnej Sagi)
  • 5 łyżek soku malinowego
  • 3 grube plasterki pomarańczy
  • 2 plasterki cytryny
  • 2 łyżki miodu (opcjonalnie)

W dzbanku zaparzamy czarną herbatę uważając, aby nie było zbyt mocna (wszak to napój dla dzieci). Po chwili dodajemy sok malinowy, kilka plasterków pomarańczy oraz cytryny. Próbujemy, jeśli nasza zimowa herbatka nie jest wystarczająco słodka, można ją dosłodzić miodem. Taki napój podajemy na ciepło, nie tylko rozgrzeje zmarznięte dzieciaki, ale także dostarczy im niezbędnej witaminy C wzmacniającej odporność.  To idealna herbata owocowa dla dzieci. Samo zdrowie!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.