Jak mielić kawę?

Tygodnie mijają, a ja zapomniałam podzielić się z Wami sekretem, jak mielić kawę, aby przygotować idealny napój. Nie, nie będzie to banalny post, który młynek jest najlepszy, tylko poważny wpis, z którego dowiecie się, jak grubość ziaren wpływa na smak napoju i jakich błędów nie popełniać podczas mielenia delikatnych ziarenek.

Złota zasada

Istnieje pięć głównych gradów mielenia kawy:

Rodzaj ziaren Wygląd Przeznaczenie
Grubo ziarnista Gruba, niczym spora sól morska lub gruby cukier. Ekspresy przelewowe

Prasa francuska

Perkolator

Średnio ziarnista Wyglądem przypomina ziarnka piasku, dość dobrze zauważalne gołym okiem. Kafetiery
Drobnoziarnista Drobna i sypka, niczym biały cukier. Ekspresy ciśnieniowe
Gładka Gładka i miękka, jednak pod językiem czuć delikatne ziarenka. Kawa po turecku
Turecka Gładka i sypka niczym mąka; Niestety, zwykły młynek nie da rady tak przygotować kawy (wymagane są do tego młynki tarczowe). To sekret producentów i światowych baristów. Kawa po turecku
Im dłużej ziarna kawy stykają się z wodą, 
tym powinny być grubsze.
Źródło grafiki: http://www.na-pulpit.com/
Źródło grafiki: http://www.na-pulpit.com/

Młynek ręczny czy automatyczny?

Generalnie wszystkie młynki do kawy można podzielić na dwa typy: ręczne i zasilane energią elektryczną. Każdy z nich ma swoje zalety i wady, a ich zwolennicy od lat prowadzą równą walkę na argumenty, które z urządzeń jest lepsze:

Młynek ręczny – podczas mielenia ziarna nie rozgrzewają się, przez co samo mielenie kawy nie wpływa na późniejszy smak napoju. Są bardzo ładne i efektowne wizualnie, jednak nie można wyregulować ich stopnia zmielenia.

Młynek żarnowy – można w nich samemu ustawić stopień zmielenia ziaren kawy, przez co są najbardziej poręczne. Podczas procesu mielenia należy mieć na uwadze, aby co chwila robić przerwy, które zabezpieczą ziarna przez przegrzaniem.

Młynek wbudowany w ekspres – mieli kawę w jednym stopniu – średnim – idealną do przygotowywania espresso.

Moździerz – oj, tu należy uważać, bowiem ziarna mogą być nierówno zmielone, przez co jedne się spalą, a drugie dostatecznie nie zaparzą i zniszczą finalny smak napoju. Polecam to urządzenie wyłącznie kawowym ekspertom.

jak praży się ziarna kawyCzy wiecie, że w Polsce nasi rodacy preferują gotowe kawy zmielone (zaledwie 20% z nas kupuje całe ziarna), zaś w Wielkiej Brytanii ponad 80% ludzi sięga po próżniowo zapakowaną kawę, aby samodzielnie ją zmielić w domu. Niby tacy zacięci herbaciarze, ale znają się na kawie 😉

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.