Jak rozpuszczać czekoladę? Sprawdzone sposoby

Dobrze rozpuszczona czekolada jest przysłowiową wisienką na torcie w pysznych, domowych deserach i ciastach. Książki kucharskie i programy kulinarne zdawkowo wspominają jedynie o kąpieli wodnej, pomijając inne metody jej roztapiania. Mało który kucharz zdradza swój sekretny składnik, dzięki któremu smak czekolady zostanie delikatnie podkreślony. Dzisiaj uchylę przed Wami rąbka tajemnicy i podzielę się moimi sposobami na perfekcyjną, topioną czekoladę.

Rozpuszczanie czekolady w kąpieli wodnej

To najbardziej znany sposób rozpuszczania czekolady. Potrzebujemy do tego dwóch naczyń: małego garnka oraz większej, metalowej miski. Do garnka wlewamy sporą ilość wody i wkładamy miskę (nie może dotykać lustra wody). Włączamy kuchenkę i ustawiamy średni gaz, aby woda mogła się spokojnie gotować. W międzyczasie wkładamy do miski połamana na drobne kawałki czekoladę (porcja około 200 gram), dodajemy – uwaga, to sekretny składnik! – łyżeczkę rozpuszczalnej kawy i wszystko delikatnie mieszamy. To najbezpieczniejszy sposób na rozpuszczenie czekolady: nie można tu nic przypalić ani zwarzy.  Główna wada tego rozwiązania? Czas, to stosunkowo czasochłonne zajęcie.

Rozpuszczanie czekolady w rondelku

Wszyscy ostrzegają, że roztopiona w niewielkim garnuszku czekolada łatwo się przypala? Tak, ale nikt nie bierze pod uwagę, że przed samą czynnością topienia wystarczy wlać na dno niewielką ilość mleka, do którego wrzuca się kawałeczki pokruszonej czekolady oraz odrobinę kawy. Nigdy nie dodajemy masła!  Całość mieszamy na bardzo małym, ledwo się tlącym ogniu. W momencie, gdy masa jest gładka, zdejmujemy ją z ognia i delikatnie polewamy nasze wypieki.

Rozpuszczanie czekolady w mikrofali

Czekolada
Im większa zawartość kakao, tym mocniejszy i bardziej wyrazisty smak

To najszybszy sposób na rozpuszczanie czekoladowej polewy. Kubek lub miseczkę uzupełniamy do 3/4 wysokości czekoladą (nie zapominajcie o kawie!) i wkładamy do mikrofali na około 1 minutę przy mocy 600W. Potem wyjmujemy czekoladę, dobrze ją mieszamy i całą czynność powtarzamy do momentu, aż nie będzie żadnych grudek.

Moje wskazówki

  • nie musisz kupować deserowej albo kulinarnej czekolady; wystarczy zwykła czekolada Milka (wypróbowałam wariant z orzechami, naprawdę działa! https://www.makro.pl/shop/pl/office/product/194465001001), która równie dobrze zachowuje się podczas roztapiania;
  • im drobniejsze kawałki czekolady, tym szybciej się roztapia;
  • do gotowej czekolady nie wolno dodawać płynów (mleko, syropy smakowe), ponieważ może się zwarzyć lub mogą powstać niechciane grudki;
  • ciepła, rozpuszczona czekolada bardzo szybko stygnie, dlatego trzeba ją od razu wykładać na talerzyk lub polewać wypieki;
  • biała czekolada gorzej się topi i wymaga większej uwagi;

Nie ulega wątpliwości, iż połączenie czekolady i odrobiny kawy to jedna z najlepszych propozycji dla każdego łakomczucha. Zrezygnuj z gotowych mas czekoladowych i postaraj się przygotować własną polewę. To naprawdę prosta czynność!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.