Biała herbata

Nierozwinięte, najmłodsze listki poddane lekkiej fermentacji – oto słynna biała herbata, która swoim smakiem i aromatem w żaden sposób nie jest zbliżona do tradycyjnego czarnego czaju. Zbiera się ją bardzo wczesną wiosną i suszy w promieniach Słońca, dzięki czemu zachowuje swój naturalny kształt i wspaniały, delikatny smak. Dawniej uchodziła za przysmak wyłącznie bogatych i wpływowych osób, bowiem nie była w żaden sposób przetwarzana i serwowaną ją na cesarskim dworze.

Gdzie rośnie biała herbata?

Krzew Camelli Sinensis pokrywa śnieżnobiały puch, od którego zaczerpnięto nazwę białej herbaty. Jej uprawa dominuje w chińskiej prowincji Fujian nad Cieśniną Tajwańską, niemniej ostatnio zaczyna się ją produkować również w Indiach, Nepalu, Tajwanie i Tajlandii. Świeżo zebrane listki podlegają z jednej strony podlegają procesowi więdnięcia (lekko się utleniają) oraz suszenia w Słońcu, które to przerywa proces oksydacji. W wyniku tego otrzymuje się delikatne zielone, jasno-słomkowe lub srebrne listki do zaparzania. Najsłynniejsza biała herbata – Baiho Yizhen (Srebrne Igły) – jest produkowana z wiosennym pączków odmiany da bai.

Właściwości białej herbaty

Jak smakuje biały czaj?

Wbrew swojej nazwie, gorący napar nie ma białej barwy, lecz bladożółty odcień. W przeciwieństwie do klasycznej czarnej herbaty, biały odpowiednik jest pozbawiony charakterystycznej goryczki, ma bardzo delikatny smak, dlatego z powodzeniem może być podawany małym dzieciom. Nie posiada także lekko trawiastego posmaku zielonej herbaty, czuć w nim także nutkę słodyczy, dzięki czemu nie wymaga używania cukru lub miodu. Warto sięgnąć po zwykłe szklanki do herbaty, bowiem bardzo dobrze się w nich prezentuje gotowy napój, a to ze względu na swą delikatną barwę. Wystarczy wsypać łyżeczkę herbaty wysokiej jakości i zalać gorącą (nigdy nie wrzącą!!!) wodą i parzyć około 6 minut. W przeciwieństwie do zielonej odmiany, biała herbata nie nadaje się do powtórnego zaparzania.

Ważna rada – pod żadnym pozorem nie kupujcie białej herbaty w torebkach ekspresowych. Jest naprawdę niskiej jakości. O wiele lepiej jest zaopatrzyć się w liściasta herbatę w specjalnych sklepach. Cena białej herbaty wynosi od 20 do około 100 złotych za 100 gram.

Właściwości zdrowotne białej herbaty

Nie ulega wątpliwości, iż jest to najzdrowsza odmiana ze wszystkich herbat, bowiem zawiera ponad dwa razy więcej polifenoli niż jej zielony odpowiednik! Nie bez powodu nazywana jest eliksirem młodości, jednak aby odczuć realne zmiany, należy jej wypijać około 3-4 filiżanek dziennie przez okres 4-5 miesięcy. Wykazuje właściwości pobudzające, niemniej są one bardzo niewielkie, wręcz niezauważalne, dlatego po białą herbatę mogą sięgać osoby w każdym wieku:

  • Zawiera przeciwutleniacze, które wychwytując wolne rodniki (powodują one rozpad komórek DNA), spowalniają proces starzenia.
  • Nadaje skórze elastyczności oraz jędrności dzięki ochronie komórek kolagenu oraz elastynę
  • Zawiera duże ilości naturalnego fluoru, co przekłada się na poprawę kondycji zębów oraz dziąseł.
  • Obniża ciśnienie krwi, chroniąc przed chorobami układu krążeniowo-naczyniowego.
  • Zawiera duże dawki witaminy C, która łagodzi stres i wzmacnia odporność organizmu.
  • Biała herbata i jej właściwości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.