Zatrucie kofeiną, przedawkowanie kofeiny – objawy i skutki

Polacy średnio piją 1 filiżankę kawy dziennie. Gdy z obliczeń usuniemy dzieci, osoby starsze i schorowane, okaże się, że przeciętny Kowalski wypija 4-5 porcji kawy dziennie. Niektórzy piją jej znacznie więcej, przez co narażają się na zatrucie kawą. Jest to do tego stopnia niebezpieczne dla ludzkiego organizmu, a zwłaszcza umysłu, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wpisała trwałe zatrucie kofeiną do rejestru chorób psychicznych (DSM-5)! Co się dzieje, gdy wypijemy za dużo kawy? Poznajcie objawy i konsekwencje przedawkowania kofeiny.

Bezpieczna dawka kofeiny. Ile kawy można wypić?

Bezpieczna dla zdrowia dzienna dawka kofeiny wynosi 200-300mg, czyli tyle, ile znajdziemy w 4 espresso, 2 kawach parzonych po turecku, 3 cappuccino lub 2 porcjach podwójnego latte. Przekroczenie tej ilości może powodować wystąpienie skutków ubocznych, zaś dawka 600 mg kofeiny dziennie (czyli ok. 8 espresso, 4 kawy parzone po turecku, 6 cappuccino albo 4 podwójne latte) bardzo niebezpiecznie wpływa na pracę ludzkiego umysłu.

Należy pamiętać, że kofeina znajduje się nie tylko w kawie! Jeśli oprócz niej pijesz napoje energetyczne, sprawdź, ile kofeiny zawierają i w razie potrzeby ogranicz picie napoju.  

Dawka śmiertelna kofeiny - 10-13mg, co odpowiada 23 litrom kawy wypitej w przeciągu doby!

Czuję, że piję za dużo kawy! Czym ją zastąpić?

Wiele osób pije kawę głównie dla efektu pobudzenia. Ponieważ jednak on szybko mija i zastępuje go coś w rodzaju „kawowego zjazdu”, sięgamy po następną filiżankę. Tymczasem dostępne są napoje, które skutecznie pobudzają, a gdy ich działanie mija, nie doświadcza się pogorszenia samopoczucia czy osłabienia koncentracji. Jeśli nie jesteś w stanie całkowicie zrezygnować z kawy, zastąp ją czymś, co pobudzi Cię łagodnie!

Idealnym napojem na czas „kawowego detoksu” jest yerba mate.

Zatrucie kofeiną – objawy 

Oczywiście wiele objawów może wynikać z innych przyczyn, niemniej jeśli zaobserwujesz u siebie równolegle wystąpienie przynajmniej trzech z poniższej listy, to istnieje wielkie ryzyko, iż organizm uzależnił się od kofeiny bądź się nią zatruł. Co należy wówczas zrobić? Wystarczy zrezygnować z kawy na okres 10-14 dni.

Lista podstawowych objawów zatrucia kawą:

 • nerwica: uczucie niepokoju, podniecenia i strachu;
 • bezsenność;
 • napady paniki;
 • nagłe skoki temperatury, zwłaszcza gorąca, które objawia się zaczerwienieniem twarzy oraz dłoni;
 • ból głowy;
 • zespół niespokojnych nóg lub tików nerwowych;
 • rozstrój żołądka, ból brzucha i często biegunka.
Przerwa na kawę jest zdrowa, ale zbyt częsta może wywołać zatrucie kofeiną
Przerwa kawowa? Tak, ale nie za często!

Długotrwałe spożywanie kofeiny powoduje wzrost średniego ciśnienia tętniczego krwi, pojawianie się częstych skurczów mięśni, zaburzenia oddychania oraz dzwonienie w uszach. Regularne spożywanie dużych dawek wzmaga PMS oraz przyczynia się do powstania osteoporozy.

Bardzo duże dawki kofeiny (na przykład 6-8 porcji espresso) mogą doprowadzić do ataków natury psychicznej, takich jak nawrót schizofrenii, stany psychomatyczne, ataki epizodyczne i inne. Jaki to ma związek z kofeiną? Pobudza ona przysadkę mózgową, która wydziela hormon ACTH wpływający bezpośrednio na proces powstawania adrenaliny.

Jak pozbyć się kofeiny z organizmu?

Jeśli pojawią się u Ciebie powyższe objawy, przede wszystkim nie panikuj! Śmiertelne zatrucie kawą jest bardzo, bardzo rzadkie. Niestety, nie ma magicznej odtrutki, która pozwoli szybko wypłukać kofeinę z organizmu. Możesz sobie jednak pomóc, żeby efekty zatrucia kawą minęły szybciej.

 • Pij dużo wody.
 • Jeśli serce i ciśnienie Ci na to pozwalają, poruszaj się trochę. Ruch (ale nie żaden intensywny trening!) podkręci metabolizm.
 • Sięgnij po banany, kaszę gryczaną, ziemniaki, orzechy i produkty zbożowe z pełnego przemiału, aby wyrównać poziom magnezu i potasu. Ich niedobory przy zatruciu kawą wywołują nieprzyjemne objawy, takie jak niepokój, drżenie rąk i uczucie wewnętrznego rozedrgania.

Zanim objawy zatrucia kofeiną miną, może upłynąć kilka godzin. W tym czasie postaraj się nie stresować ani forsować i – co oczywiste, mam nadzieję! – nie sięgaj po kolejną kawę.

Przedawkowanie kofeiny – kiedy do lekarza?

Silne zatrucie kofeiną to sytuacja ekstremalna i rzadka, ale nie niemożliwa. Jeśli czujesz, że w Twoich żyłach płynie więcej kawy, niż krwi i pojawiły się wyżej wymienione objawy przedawkowania, monitoruj swój stan. Niezwłocznie zgłoś się po pomoc medyczną, jeśli pojawią się:

 • bóle w klatce piersiowej,
 • trudności z oddychaniem,
 • zaburzenia pracy serca – szybki nieregularny rytm,
 • wymioty,
 • drgawki,
 • splątanie myśli, skołowanie.

Kawa to używka. Pij ją z głową

Kawa pita w bezpiecznych ilościach ma mnóstwo zalet. Jest bogata w polifenole, które chronią organizm przed wolnymi rodnikami i opóźniają procesy starzenia. Więcej o zdrowotnych korzyściach z picia kawy znajdziesz we wpisie (Nie)zdrowa kawa.

Mając na uwadze wszystkie zalety kawy oraz jej dobre działanie na nasze samopoczucie, nie można tracić z oczu faktu, że kawa jest używką. Stymuluje w mózgu obszary odpowiedzialne za odczuwanie przyjemności, a to oznacza, że ma potencjał uzależniający. Nietrudno więc o to, aby przedobrzyć, przekroczyć bezpieczną ilość kawy i w efekcie doświadczyć zatrucia kofeiną.

Jeśli zauważysz, że bez kawy stajesz się nerwowy, nie sięgaj po kolejną – zrezygnuj z niej na jakiś czas, a następnie naucz się kontrolować to, ile filiżanek kawy dziennie pijesz. Szybko zauważysz, że to nie brak, lecz nadmiar kofeiny wywoływał trudności z koncentracją i inne przykre dolegliwości.

Nie doradzam całkowitej rezygnacji z kawy, bo, jak wspomniałam, ma wiele zalet i pita z umiarem wpływa pozytywnie na zdrowie. Warto jednak przyjrzeć się temu, ile jej wypijamy, gdy wystąpią objawy zatrucia kofeiną.

One thought on “Zatrucie kofeiną, przedawkowanie kofeiny – objawy i skutki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.