Zatrucie kofeiną – podstawowe informacje objawy

Polacy średnio piją 1 filiżankę kawy dziennie, niemniej wykluczając z tego grona dzieci, osoby starsze i schorowane, to wychodzi przeciętnie 4-5 porcji kawy dziennie. Niektórzy piją jej znacznie więcej, przez co narażają się na zatrucie kawą. Jest to do tego stopnia niebezpieczne dla ludzkiego organizmu, a zwłaszcza umysły, iż WHO wpisało trwałe zatrucie kofeiną do rejestru chorób psychicznych (DSM-5)!

Nadmierna konsumpcja

Bezpieczną dla zdrowia ilość dziennej dawki kofeiny wynosi 200-300mg, czyli tyle, ile znajdziemy w 4 espresso, 2 kawach parzonych po turecku, 3 cappuccino lub 2 porcji podwójnego latte. Przekroczenie tej ilości może powodować wystąpienie skutków ubocznych, zaś dawka 600mg kofeiny dziennie bardzo niebezpiecznie wpływa na prace ludzkiego umysłu. Potrzebujesz energii, a nie chcesz sięgać po kolejną kawę lub szkodliwy energetyk? Spróbuj yerby matty!

Dawka śmiertelna kofeiny - 10-13mg, co odpowiada 23 litrom kawy wypitej w przeciągu doby!

Zatrucie kofeiną – objawy 

Oczywiście wiele objawów może wynikać z innych przyczyn, niemniej jeśli zaobserwujesz u siebie równolegle wystąpienie przynajmniej trzech z poniższej listy, to istnieje wielkie ryzyko, iż organizm uzależnił się od kofeiny bądź się nią zatruł. Co należy wówczas zrobić? Wystarczy zrezygnować z kawy na okres 10-14 dni.

Lista podstawowych objawów zatrucia kawą:

  • nerwica: uczucie niepokoju, podniecenia i strachu;
  • bezsenność;
  • napady paniki;
  • nagłe skoki temperatury, zwłaszcza gorąca, które objawia się zaczerwienieniem twarzy oraz dłoni;
  • ból głowy;
  • zespół niespokojnych nóg lub tików nerwowych;
  • rozstrój żołądka, ból brzucha i często biegunka;

kawowa przerwaDługotrwałe spożywanie kofeiny powoduje wzrost średniego ciśnienia tętniczego krwi, pojawianie się częstych skurczów mięśni, zaburzenia oddychania oraz dzwonienie w uszach. Regularne spożywanie dużych dawek wzmaga PMS oraz przyczynia się do powstania osteoporozy.

Bardzo duże dawki kofeiny (na przykład 6-8 porcji espresso) mogą doprowadzić do ataków natury psychicznej, takich jak nawrót schizofrenii, stany psychomatyczne, ataki epizodyczne i inne. Jaki to ma związek z kofeiną? Pobudza ona przysadkę mózgową, która wydziela hormon ACTH wpływający bezpośrednio na proces powstawania adrenaliny.

One thought on “Zatrucie kofeiną – podstawowe informacje objawy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.