Jak zrobione są kapsułki Nescafe?

Otwierasz specjalny pojemniczek na kapsułkę, wkładasz porcję swego ulubionego napoju, naciskasz jeden przycisk, chwilę czekasz i gotowe! Cieszysz się smakiem pysznej, świeżej kawy. Nie musisz mielić ziaren kawowca, samodzielnie spieniać mleka ani też martwić się, że kolejne porcje latte nie układają się w ładne pasma. Jak udało się stworzyć tak niewielkie kapsułki, które tak znacząco ułatwiają życie miłośnikom małej czarnej?

Budowa kapsułki

Wyjaśnię to na przykładzie kapsułki Nescafe, z którą niejednokrotnie miałam już do czynienia. W środku znajduje się mielona kawa, która została zabezpieczone specjalną membraną tuż po jej zmieleniu, dzięki czemu zachowuje swój niepowtarzalny aromat i smak. Po włożeniu kapsułki do środka ekspresu specjalna igła przebija membranę, przez którą wtłoczona jest gorąca woda pod wysokim ciśnieniem. Kolejnym etapem jest wypuszczenie odpowiedniego ciśnienia przebijającego w całości osłonkę.  Pozwala to na zaparzenie kawy, która spokojnie przelewa się do kubka lub filiżanki. Warto podkreślić fakt, iż w zależności od rodzaju kawy, do wnętrza kapsułki wtłoczone jest różne ciśnienie: mocniejsze do espresso i macchiato, lżejsze do cappucino i latte. Skąd to wynika? Otóż wspomniane kapsułki zawierają sproszkowane mleko, które pod wpływem zbyt wysokiego ciśnienia się nie rozpuści, a jedynie zbryluje.

Tutaj jest dokładnie pokazane, jak działa ekspres:

https://youtu.be/wb_MkOngIfE

Uwaga na podróbki kapsułek!

jak zrobić macchiatoW sieci można znaleźć dziesiątki tematów, jak podrobić oryginalną kapsułkę Nescafe. Jedni wykorzystują zużyte już kapsułki, napełniają kawą i ponownie je wykorzystują. Inni decydują się na kupno tańszych zamienników. Jednak mało kto ma na uwadze, iż cała technologia zaparzania kawy w kapsułkach jest objęta chronionym patentem i nie sposób go dobrze podrobić. Można próbować bawić się w samodzielne napełnianie opakowań, sprzątać po fusach i dodatkowo spieniać mleko, ale czy tak naprawdę to wszystko warte jest naszych starań? Wszak za jedną porcję kawy płaci się mniej niż 1,50zł, czyli prawie 10 razy taniej niż w kawiarniach sieciowych. Tutaj znajdziecie przykładowe ceny zbiorczych opakowań:  https://www.makro.pl/shop/pl/office/product/376399001001

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.