Żółta herbata – garść informacji

Proces fermentacji nieenzymatycznej polega na ciągłym podgrzewaniu a następnie suszeniu liści z krzewu herbacianego. Całość powtarza się kilkakrotnie i zajmuje przeważnie od 50 do 80 godzin. Po tym czasie liście Camelli Sinensis uzyskują jasny, słomkowaty kolor, nieco przypominając zieloną herbatę. Warto podkreślić fakt, iż przez wiele lat żółty czaj był produkowany wyłącznie na rynki lokalne, a to z racji delikatności gotowego suszu i trudności w jego transporcie. Jej szerszą produkcję odtworzono dopiero w latach 80-tych XX wieku!

Niebotyczna cena!

To rzadko dostępna herbata, przez to osiąga wysokie ceny na światowych rynkach. Rocznie produkuje się jej nie więcej niż 300kilogramów, a wynika to z faktu, iż susz pochodzi z jednego zbioru, który obejmuje nierozwinięte pączki wraz z młodymi listkami. W Polsce można ją nabyć w sklepach herbacianych – jej cena rozpoczyna się od 40zł za 100gram.

Właściwości żółtej herbaty

Jest szczególnie ceniona za bardzo niską zawartość teiny (0,35%) oraz wysoką ilość przeciwutleniaczy chroniących przed próchnicą oraz łamliwością kości. Badania wykazały, iż flawonoidy hamują wzrost komórek rakowych i zapobiegają ich powstawaniu. Z kolei katechiny znacząco obniżają poziom cholesterolu, dzięki czemu regularne picie żółtej herbaty zmniejsza szansę na zawał o prawie 50%! Obecnie istnieją jedynie 3 gatunki żółtej herbaty: Meng Ding Huang YaJunshan Yinzhen oraz Mo Gan Huang Ya Tea.

Visit allwallpapersfree.blogspot.com
Visit allwallpapersfree.blogspot.com

Przygotowywanie napoju

Jedną, czubatą łyżeczkę suszu należy zaparzyć w 120ml wody o temperaturze 70-80 stopni Celsjusza – czyli bardzo podobnie jak w przypadku zielonej herbaty. Po dwóch minutach trzeba odcedzić listki. Sam napar powinien mieć żółty, przyjemny kolor. Pierwszy łyk herbaty może przynieść rozczarowanie, ponieważ początkowo może wydawać sie nieco cierpka, wręcz słodawo-ziemisty. Jednak to mylne wrażenie, bowiem po jej połknięciu w ustach pozostaje słodki, orzeźwiający posmak. Z mego doświadczenia wynika, że żółta herbata bardzo dobrze się uzupełnia z wodą Żywiec (zachęcam do sięgnięcia też po inne marki, ale przestrzegam przed korzystaniem z wody z kranu, która zwyczajnie psuje smak gotowego napoju). W przeciwieństwie do zielonej herbaty, żółtą można zaparzyć tylko raz. Nie zdziwcie się, jeśli na powierzchni herbaty dostrzeżecie delikatne odbicie w kolorze blado-różowym – to właśnie jedna z cech, dzięki którym można rozpoznać ten gatunek Camelii Sinensis.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.