Bubble tea

Spotkaliście się kiedyś z takim niewielkim stoiskiem w środku galerii handlowej, gdzie uśmiechnięta dziewczyna oferuje skosztowanie pysznej bubble tea? Z pewnością tak i pewnie zastanawialiście się kiedyś, czym jest owo bubble tea. Czy to zwykła herbata? Jeśli tak, to w ogóle jej nie przypomina! A może to jakieś napoje gazowane podane w nowy, przyciągający wzrok sposób. Ale chwila, jeśli to nie wygląda jak herbata ani jak klasyczny, kolorowy napój, to co kryje się pod tą tajemniczą nazwą?

Czym jest bubble tea?

W 1987 roku w Tajwanie właściciel lokalnej herbaciarni, Liu Han Lje, połączył ze sobą ciepłą herbatę, mleko, kostki lodu oraz kuleczki tapioki. Bardzo szybko specjalny trunek podbił serca Tajwańczyków, zyskując popularność na całym świecie. Na terenie Azji jest on znany jako Pearl Milk Tea (w wolnym tłumaczeniu: mleczna, perłowa herbata), zaś w Europie oraz Ameryce jako Bubble Tea (czyli bąbelkowa herbata).bubble tea z owocami

Naturalny napój

Bubble tea jest produkowany wyłącznie z naturalnych składników. Jego podstawową bazę stanowi esencja z herbaty (najczęściej zielonej i czarnej) oraz kolorowe, owocowe kuleczki (o których kilka słów napiszę niżej). Ludzka wyobraźnia nie zna granic, dlatego dość szybko zaczęto kombinować ze składnikami napoju, dodając do niego mleko, naturalny jogurt i lody. Powstają nawet specjalne milkshake’i z owocowymi kuleczkami. Niektórzy dodają nawet cząstki owoców. Warto pamiętać o jednej, złotej zasadzie: im więcej dodatków, tym bardziej oddala się od oryginalnego przepisu i herbacianego smaku. Na świecie istnieje ponad 8500 możliwości smakowych kombinacji bubble tea!

Z czego produkuje się kuleczki?

Tapioka – są produkowane z rośliny uprawnej o nazwie maniok. Mają perłowo-czarny kolor.

Popping boba – to kulki wypełnione sokiem owocowym.

Jelly – smakowe galaretki.

Boba bomba – owocowe kuleczki z dodatkiem strzelającego proszku.bubble tea ciekawostki

W zależności od smaków i rodzaju kuleczek, wartość energetyczna jednego kubka bąbelkowej herbaty wynosi od 180 do 250kcal. W ogóle sama idea buble tea jest oparta na wykorzystywaniu w 100% naturalnych składników, dlatego po herbatę mogą sięgać zarówno weganie, jak i osoby z uczuleniem na żelatynę i inne alergeny.

Biznes!

Wbrew pozorom, na sprzedaży bubble tea można zarobić spore pieniądze. Produkcja jednej porcji to koszt około 2 złotych, jednak w sklepach i punktach handlowych klient musi zapłacić przynajmniej 8-10 złotych za porcję herbaty. Wielkimi fanami tego napoju są nastolatkowie oraz małe dzieci, które gromko namawiają rodziców na kupno niezwykłej herbaty. A Ci się dziwią, co takiego jest niezwykłego w mieszance czaju, mleka oraz owocowych kuleczek i słono za to płacą.

Jak zrobić bubble tea?

Chcecie zrobić domową buble tea? W takim razie zobaczcie ten filmik i do roboty!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.