Czy można przedawkować herbatę?

Wielokrotnie na łamach Herbaciary namawiałam Was do picia kawy i herbaty, a także naturalnych soków owocowych oraz wody mineralnej. Jestem przeciwniczką wszystkich tych kolorowych, gazowanych wynalazków, które praktycznie nie mają nic wspólnego z prawdziwymi owocami i smakami. Oczywiście istnieją wyjątki od tej reguły, nie ma sensu zaprzeczać, że od czasu do czasu każdy z nas ma ochotę na napoje gazowane typu cola lub tonik. Jednak należy brać pod uwagę fakt, iż regularne picie większych ilości herbaty może okazać się zgubne dla naszego organizmu.

Źródło: wp.pl
Źródło: wp.pl

Skutki uboczne picia herbaty

Herbata zawiera teinę, która jest naturalnym odpowiednikiem zawartej w kawie kofeiny. Co ciekawe, suche liście krzewu herbacianego zawierają ponad dwa razy więcej kofeiny niż ziarna kawy, jednak zostaje ona znacznie zredukowana podczas samego procesu przyrządzania napoju.

W jakim sposób można zatruć się herbatą? W rzeczywistości istnieją dwa sposoby na przedawkowanie herbaty: zbyt duża ilość picia gorącego naparu lub jego złe przygotowanie (niezalewanie wrzątkiem, zbyt długie trzymanie torebki w wodzie)

Mulan pijąca herbatęPodstawowe objawy zatrucia herbatą:

  • Nudności, ogólne zaburzenia pracy żołądka
  • Odwodnienie spowodowane częstym oddawaniem moczu
  • Nerwowość
  • Stany lękowe
  • Podwyższenie ciśnienia
  • Zwiększona potliwość
  • Większe tempo bicia serca

Nie istnieją uniwersalne objawy jednoznacznie wskazujące na objawy zatrucia. Wszystko zależy od wieku, masy ciała oraz stylu picia i rodzaju napoju. Czarna herbata ma właściwości pobudzające dzięki zawartości teiny, a zielony odpowiednik, spożywany w nadmiarze, może przyczynić się do wypłukania z organizmu żelaza. Zawarty w herbacie fluor może doprowadzić do zwiększenia twardości szkliwa zębów, szczawiany noga uszkodzić nerki, zaś witamina K może upośledzić działanie leków przeciwzakrzepowych.

Ile pić porcji herbaty, by jej nie przedawkować?

Krótko i na temat: nie więcej niż 3-4 duże filiżanki i to niezależnie od rodzaju herbaty.  Oczywiście podczas upalnych miesięcy można tą dawkę zwiększyć do 5-6 porcji, niemniej trzeba pamiętać, iż mowa o zwykłej, niczym niesłodzonej i prawidłowo zaparzonej herbacie. Warto używać do tego dobrej wody mineralnej (np. kropla Beskidu) lub tej przefiltrowanej w specjalnym dzbanku.

Dla przeciwwagi wstawiam grafikę potwierdzającą, iż picie w odpowiedniej ilości herbaty przynosi same korzyści!Właściwości zdrowotne herbaty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.