Jak rozpoznać dobrą kawę?

Po czym ocenić, czy dana kawa jest dobra? Dobrze się zastanówcie, ponieważ wbrew pozorom, nie jest to wcale łatwe pytanie. Jeśli ktoś poda w filiżance gorące americano, to jak je prawidłowo ocenić? Większość odpowiedzi ogranicza się do stwierdzenia „dobra” lub „zła”, bez żadnego uzasadnienia. Jak rozpoznać dobrą kawę? Dzisiaj zdradzę Wam kilka szczegółów, które pozwolą ocenić jakość ziaren i przygotowanego z nich naparu.

Czy wiecie, że kawa, zaraz po ropie naftowej, jest najbardziej pożądanym towarem na światowych giełdach? To prawdziwy, przychodowy i ogromny biznes, któremu ludzie potrafią poświęcić się w pełni!

Podstawowe założenia domowego testu

Oczywiście mowa o sytuacji, kiedy nie wiemy nic o producencie ziaren, rodzaju kawy oraz innych, ważnych szczegółach. Drugim, bardzo ważnym warunkiem domowego testu jakości kawy jest picie wyłącznie samego naparu, bez dodatku cukru, mleka, syropów smakowych i przypraw. Nie ma znaczenie sposób przygotowywania kawy (ręcznie, ekspres lub alternatywną metodą), niemniej warto zwrócić uwagę na jakość wody – najlepiej sięgnąć po źródlaną, o neutralnym smaku i niskiej zawartości minerałów, które nie wpłyną na smak gotowego napoju.ziarna kawy

Na to zwróć uwagę!

Aromat – wypalona kawa ma ponad 800 olejków eterycznych (od zapachu czekoladowego, drzewnego, poprzez zbożowy, winny, skończywszy na owocowym i tytoniowym). Niektóre z nich są bardzo pożądane, zaś inne świadczą o niskiej jakości ziaren. Moim zdaniem to bardzo indywidualna sprawa.

Kwasowość – każda kawa musi być kwaśna. Pozbawiona nutki kwasowości, stałaby się mdła i nijaka. Jeśli przypomina ocet lub coś sfermentowanego, to mamy do czynienia z naprawdę złą kawą, zaś jeśli wyczuwalna jest kwasowość owocowa, to świadczy o dobrej jakości.

Gorzkość – wynika z naturalnej zawartości kofeiny. Zbyt długo palona kawa staje się gorzka i nieprzyjemna w smaku, zaś zbyt krótkie palenie sprawia, że nie ma charakterystycznego smaku.  Jednym słowem: tak źle i tak niedobrze. Potrzeba doświadczenia, by prawidłowo wypalić ziarna kawy.

Smak – dobra kawa powinna być nieco gęsta i ciężka, pozostawiać na ustach i języku wrażenie lepkości. Jeśli smak jest płytki (przepływa przez gardło jak woda) i cierpki, to ma się do czynienia ze słabymi ziarnami.

Kubek z kawąOczywiście istnieją jeszcze inne czynniki, takie jak wyważenie, kolor, konsystencja, niemniej to już profesjonalni bariści i kawosze są w stanie uchwycić różnice w poszczególnych naparach. Pozostałym wystarczy zwrócenie uwagi na powyższe cztery cechy, by rozpoznać, z jaką kawą ma się do czynienia. Podsumowując: dobrej jakości kawa ma mała kwasowość, średnio wyczuwalną goryczkę oraz pełną, gęstą konsystencję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.