Szmaragdowy skarb lub smocza herbata – takim mianem określa się napar herbaciany z półfermentowanych listków gatunku oolong. To wyjątkowo szlachetna odmiana suszu Camelii Sinensis, którą można pić przed snem, ponieważ zawiera małe ilości kofeiny i wykazuje silne działanie uspokajająco-relaksujące.
Jak powstaje oolong?
Świeżo zerwane listki herbaty są pozostawiane na Słońcu w celu odparowania wilgoci i następnie są przenoszone do ciemnego miejsca, gdzie podlegają procesom dotlenienia (stopień utlenienia waha się od 8 do nawet 75%). Charakterystyczny jest proces potrząsania listków w wiklinowym koszu, by ustrzępić ich brzegi. Przed prażeniem w niskiej temperaturze są lekko zgniatane i ugniatane, by usunąć niepożądany zapach, cierpki smak i szerzej otworzyć ścianki listków, które po zaparzeniu wydzielają specjalne substancje wpływające na aktywność enzymatyczną żołądka. Gotowe listki nie łamią się i mają przyjemną, czerwono-zielona barwę, przez co często są mylone z odmianę pu-erh.
Gdzie rośnie niebieska herbata?
Herbaciane krzewy rosną na terenie Chin oraz w Tajwanie. Najbardziej znane herbaty pochodzą z prowincji Fujian (różnorodne odmiany Si Da Ming Cong) oraz Guangdong, a także z południowo-wschodniej części Tajwanu (odmiana Orient Beuty, Formosa Oolong). Mniej szlachetne i przy tym znacznie tańsze odmiany pochodzą z terenów Indii, Nepalu oraz Wietnamu.
Parzenie herbaty oolong
Herbata oolong jest pólfermentowana, dlatego można ją zaparzać wodą o temperaturę 95 stopni przez około 2-3 minut. Tak naprawdę czas parzenia jest zdeterminowany przez rodzaj oolongu: zielone odmiany parzy się znacznie krócej, około 69-90 sekund i wraz z kolejnym zaparzaniem wydłuża o dodatkowe 10 sekund. Z kolei bardzo mocno wyprażony susz powinien mieć kontakt z gorącą wodą przez zaledwie kilkanaście sekund. Smoczą herbatę można parzyć nawet do 20 razy! Oolong jest rzadko spotykany w supermarketach, najczęściej można go nabyć w dobrych herbaciarniach, gdzie sprzedawca powinien dokładnie poinformować klienta, jak długo parzyć daną odmianę. Dobrze przygotowany napar ma charakterystyczny, delikatny kwiatowo-owocowy smak i zapach, jest bardzo delikatny dla żołądka (zawiera mają ilość kofeiny i spora dawkę katechin). Oczywiście aromatyzowane wersje mogą się znacznie różnić pod względem walorów smakowych: od przyjemnych, słodkich nut miodowych do nieco ziemistego posmaku.
A jakie gotowe mieszanki polecacie na redukcję nadmiaru wody?