Czystek to zioło, o którym słyszy i mówi się coraz więcej. A co takiego? Że ma cudowne właściwości, doskonale oczyszcza organizm i może być stosowany bez żadnych przeciwwskazań. Ile w tym prawdy?
Konsekwencja przede wszystkim
Napar z czystka jest jednym z tych napojów, które mają wiele pożytecznych właściwości, ale ich dostrzeżenie wymaga regularnego stosowania. Konieczne jest picie 2-3 szklanek napoju przez przynajmniej 3 miesiące, aby zobaczyć konkretne efekty działania. Aby przygotować napar, potrzebujemy suszu z czystka. Jest dostępny we wszystkich sklepach zielarskich. Łyżeczka suszu zalewamy wrzącą wodą i przykrywamy. Czekamy około 10 minut, aż się zaparzy. Nasiąknięty susz lepiej odcedzić przed wypiciem.
Cudowne właściwości?
Zasadniczo nie ma przeciwwskazań do picia czystka. Mogą go stosować już nawet 3-miesięczne niemowlaki, osoby starsze, kobiety w ciąży czy karmiące. Jego stosowanie ma wiele pozytywnych efektów:
- Pomaga w infekcjach górnych dróg oddechowych. Ma dużą zawartość polifenoli, które mają działanie przeciwwirusowe, co świetnie wspomaga leczenia zapalenia gardła, krtani czy kataru.
- Ma właściwości antyalergiczne – antybakteryjne, antywirusowe, antygrzybiczne. Dzięki temu pomaga w radzeniu sobie z dolegliwościami skórnymi, np. trądzikiem, łupieżem, grzybicą czy wysypkami uczuleniowymi.
- Działa odmładzająco i oczyszczająco. Ma właściwości antyoksydacyjne, a ponadto wspiera utrzymywanie wysokiej zawartości kolagenu w skórze.
- Wspiera usuwanie z ciała metali ciężkich, np. kadmu, i substancji smolistych. Jest to szczególnie istotne dla osób narażonych na ich duże stężenie, jak palacze.
- Redukuje nieprzyjemny zapach ciała. Ważne zwłaszcza dla osób, które nie radzą sobie z zapachem potu. Efekty widoczne są już po kilku dniach.
- Znakomicie wspomaga higienę jamy ustnej. Nie tylko działa wybielająco na zęby, więc może zastąpić drogie kuracje wybielające, ale także pomaga radzić sobie z nieprzyjemnym zapachem z ust, zostawiając uczucie świeżości.