Fakty i mity o kawie, cz. I

Codzienne picie kawy może spowodować powstawanie wrzodów.

MIT. Wrzody powstają z powodu bakterii Helicobacter pylori. Samo picie kawy nie może wpłynąć na ich pojawienie się w układzie pokarmowym. Kawa jest jednak niewskazana dla osób, które zmagają się z chorobą wrzodową, dlatego, że zwiększa wydzielanie kwasu solnego, a ten drażni wrzody i jednocześnie nasila dolegliwości. Niepożądane jest zwłaszcza picie kawy na czczo.

Ból wrzodowy

Kawa poprawia sprawność umysłową i koncentrację.

FAKT. Kofeina zawarta w kawie pobudza mózg do działania i wpływa na rozszerzenie naczyń krwionośnych. Dzięki temu układ nerwowy jest lepiej dotleniony i pracuje sprawniej. Kawa zwiększa szybkość reakcji, wyostrza działanie zmysłów i poprawia uwagę. Dzięki temu wszystkiemu po filiżance małej czarnej lepiej kojarzymy fakty, a nauka idzie szybciej. Co ważne, spadek zawartości kofeiny w organizmie powoduje też powrót do stanu wyjściowego.

Kawa przyspiesza naukę

Kawa poprawia samopoczucie.

FAKT. Kawa podnosi poziom hormonu szczęścia – serotoniny. Po wypiciu filiżanki autentyczne nasze samopoczucie może się poprawić. Dodatkowo przez lepsze dotlenienie (nie tylko mózgu, ale całego ciała), mamy więcej energii, co ten pozytywnie wpływa na nastrój.
Kawa poprawia nastrój

Kawa powoduje odwodnienie organizmu.

MIT. Kawa rzeczywiście ma działanie moczopędne, (co zapewne wiele z nas już wielokrotnie zaobserwowało), ale jej działanie nie jest na tyle silne, aby doprowadzić do dużej utraty wody z organizmu.

Kawa nie powoduje odwodnienia

Kofeina występuje wyłącznie w kawie.

MIT. Oczywiście kawa jest napojem najczęściej kojarzonym z kofeiną, ale jest ona składnikiem wielu innych napojów. Osoby, które nie lubią kawy, a potrzebują dawki pobudzenia, są alternatywy – herbata, cola, napoje energetyczne czy czekolada (zwłaszcza gorzka).

Kofeina jest składnikiem coli

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.