Napar z jałowca

Jałowiec pospolity znany jest jako wiecznie zielony krzew. Do przygotowania naparu wykorzystujemy jego owoce. Ale sam w sobie jest jedyną w swoim rodzaju rośliną. Rośnie powoli, ale jest rośliną długowieczną. Krzew potrafi rosnąć nawet 100 lat.

Jak wykorzystywać jałowiec?

W zielarstwie wykorzystuje się suszone owoce jałowca. Natomiast jego gałęzie są wykorzystywane również w gastronomii – jako aromatyczną przyprawę do mięs i wędlin. Owoce do przygotowania naparu zbiera się późną jesienią, nawet już po pierwszych przymrozkach, a następnie suszy się powoli w temperaturze najwyżej 40 stopni. Po zasuszeniu należy je przechowywać w suchym miejscu, w papierowym pudełku lub torebce, aby nie spleśniały. Aby przygotować napar jedną łyżkę suszonych owoców zalewamy szklanką wrzątku i dłużej niż standardowo przy parzeniu ziół, bo aż 30 minut, zostawiamy pod przykryciem. Również stosowanie jest trochę inne – pijemy 1-2 łyżki po posiłku, nie całą szklankę. Jałowca nie można stosować długo i w dużej ilości – po miesięcznej kuracji należy zrobić przynajmniej dwutygodniową przerwę. W przeciwnym wypadku może podrażniać błony śluzowe układu pokarmowego i nerki.

Dojrzałe owoce jałowca

Lecznicze właściwości naparu

Jałowiec pomaga w wielu różnych dolegliwościach:

  • Leczy schorzenia układu moczowego. Działa przeciwbakteryjnie, a jednocześnie jest środkiem moczopędnym, dzięki czemu ma rolę wspierającą w radzeniu sobie z infekcjami dróg moczowych.
  • Wspiera działanie układu pokarmowego. Jałowiec jest środkiem żółciopędnym i pobudza przemianę materii. Dzięki czemu trawienie i metaboliczne przemiany w układzie pokarmowym przebiegają sprawie, i łatwiej radzić sobie z ciężkostrawnymi potrawami.
  • Ułatwia pozbywanie się cellulitu. Dzięki wspieraniu wydzielania żółci pomaga w spalaniu tłuszczu. Przyczynia się też do oczyszczania organizmu z toksyn.
  • Przy stosowaniu zewnętrznym – ma właściwości przeciwłupieżowe. Dzięki działaniu odkażającemu przez wcieranie naparu można łatwiej poradzić sobie z nieprzyjemnym problemem z włosami na głowie.

Ważne, aby pamiętać, że jałowiec ze względu na swoje silne działanie nie może być stosowany przez kobiety w ciąży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.