Fakty i mity o herbacie, cz. I

Czarna herbata jest niezdrowa dla dzieci.

FAKT. Właśnie czarna herbata nie jest zalecana dla najmłodszych, zwłaszcza mocna i bez dodatków. Jeśli już chcemy się na nią zdecydować, to należy przygotować słaby napar, a najlepiej podać z miodem i cytryną. Wtedy też będzie smaczna i rozgrzewająca. Zdrowsze (i zapewne smaczniejsze) dla przedszkolaków będą naturalne herbaty owocowe z suszu, np. o smaku owoców leśnych.

Herbata owocowa

Po zaparzeniu niskiej jakoś herbaty na powierzchni wytwarza się nalot.

MIT. Nalot pojawiający się na herbacie może mieć wiele różnych przyczyn,  z których najważniejszą jest duża twardość wody. Co więcej nawet możliwe jest, że przy parzeniu wysokiej jakości herbaty wytrąci się nalot, ale świadczy on o słabej przydatności wody do picia. W takiej sytuacji raczej powinniśmy zainteresować się jakością wody, której używamy na co dzień, a niekoniecznie wnioskować o jakości herbaty.

Nalot na herbacie

Herbata może pozytywnie wpływać na serce – obniżać ciśnienie, zmniejszać prawdopodobieństwo zawału.

FAKT. Angielskie źródła podają, że faktycznie istnieją pozytywne związki między piciem herbaty a pracą układu krążenia człowieka. Szczególnie zbawienne działanie mogą mieć dwa rodzaje napoju – zielona herbata i herbata typu oolong. Badania potwierdzają, że codzienne picie herbaty powoduje znaczny spadek ryzyka zawału i nadciśnienia tętniczego. Wciąż badane są mechanizmy, które określą, jakie konkretnie składniki mają tak pozytywny wpływ na zdrowie.

Ciśnieniomierz1

Liście zielonej herbaty mogą być parzone więcej niż raz.

FAKT. To twierdzenie jest słuszne, pod warunkiem prawidłowego parzenia zielonej herbaty. Pamiętajmy, aby zalewać ją nie wrzątkiem, ale lekko przestudzoną wodą. Po wypiciu pierwszego kubka napoju, listki należy odsączyć, ale pozostały jedynie wilgotne, a nie zanurzone w herbacie. Powinny najpierw odparować. Dopiero wtedy można je zalać kolejną porcją ciepłej wody i znów cieszyć się orzeźwiającym smakiem zielonej herbaty. Przy takim podejściu te same liście można wykorzystać nawet trzy razy.

Zielona herbata

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.