Napar z łopianu

Łopian to zioło, które występuje nader popularnie i przez wiele osób traktowane jest jako chwast. Nie trzeba go sadzić, bo to jedna z tzw. „samosiejek”, więc jest często spotykany w ogródkach, przy drogach, koło bloków czy w rowach. Które części łopianu są do wykorzystania przy przygotowywaniu naparu? Przy jakich schorzeniach go stosować?

Przygotowywanie herbatki

Łopian tradycyjnie wykorzystywany był w medycynie ludowej jako środek na obniżenie temperatury i lekarstwo na kamienie nerkowe. Lecznicze właściwości ma korzeń łopianu, ale również jego liście i nasiona. Materiał do naparu zbiera się w lecie, a następnie suszy. Aby przygotować napar wystarczy 2 łyżki suszonych liści, korzenia lub nasion. Zalewamy je dwiema szklankami wrzącej wody i odstawiamy na pół godziny. Następnie odcedzamy i herbatka jest od razu gotowa do wypicia. Tak przygotowany napar pijemy kilka razy dziennie, w małych porcjach po pół szklanki.

Kawa z łopianu

Właściwości lecznicze łopianu

Znane z medycyny ludowej właściwości łopianu wciąż są wykorzystywane. Może być wykorzystywany w leczeniu chorób wewnętrznych, ale też do okładów na ciało. Ma różne lecznicze właściwości:

  • Obniża gorączkę, więc jest stosowany wspierająco w leczeniu infekcji. Pomaga nie tylko obniżać temperaturę, ale również łagodzi katar, kaszel i ból gardła. Dla obniżenia temperatury jest stosowany także w poważniejszych chorobach, jak świnka czy odra.
  • Ma właściwości moczopędne, dlatego pomaga oczyszczać układ moczowy i jest lekarstwem na kamienie nerkowe.
  • Przyczynia się do oczyszczania organizmu przez przyspieszanie przemiany materii i ułatwianie wydalanie.
  • Jest powszechnie stosowany w leczeniu chorób skóry, takich jak łuszczyca, wrzody, egzema, ropień.
  • Bardzo pomocny jest również przy łagodzeniu szczególnie dotkliwych zmian trądzikowych, dlatego szczególnie polecany jest do stosowania zewnętrznego u osób w wieku dojrzewania.
  • Pobudza trawienie, więc może być pomocny przy nieprzyjemnych dolegliwościach ze strony układu pokarmowego.

    Kawa z łopianu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.