Nagietek lekarski, kwiat, który powszechnie występuje w naszych ogródkach i rabatkach, to kolejny kwiat, który z powodzeniem może być wykorzystywany jako surowiec do ziołowej herbatki. Ma wiele właściwości, które wspierają nasze zdrowie, a napar może być używany wewnętrznie do picia i zewnętrznie jako okład czy dodatek do maści i oliwek.
Przygotowywanie naparu
Nagietek kwitnie latem, od czerwca do września. Zrywamy całe żółte kwiatki, a następnie obrywamy je z płatków i te suszymy w ciepłym, suchym, ale przewiewnym miejscu. Następnie przechowujemy w zamkniętym szczelnie opakowaniu, aby do suszu nie dostały się owady. Napar najprościej jest przygotować zalewając 1 łyżkę wysuszonych kwiatów szklanką gorącej wody. Następnie odstawiamy ją na 15 minut, aby herbatka naciągnęła. Wilgotne płatki odcedzamy i herbatka jest gotowa do picia.
Lecznicze właściwości herbatki z nagietka
Pierwotnie napar z nagietka lekarskiego używany był do okładów i płukania ran i podrażnień na skórze. Był pomocny, dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym i antybakteryjnym. Z biegiem lat specjaliści medycyny naturalnej odkryli wiele innych zastosowań nagietka:
- Ma szerokie zastosowanie przeciwzapalne. W formie płukanki nagietek pomaga z bólem gardła, owrzodzeniami i stanami zapalnymi jamy ustnej. A pijąc go, można poradzić sobie z wrzodami czy stanami zapalnymi w układzie pokarmowym – żołądku i jelitach.
- Ma działanie przeciwbólowe. Zalecany jest kobietom skarżącym się na bóle menstruacyjne. Dodatkowo reguluje cykl miesiączkowy i łagodzi dolegliwości pojawiające się w czasie menopauzy.
- Pomaga się uspokoić. Obniża ciśnienie krwi i tętno, dlatego przyczynia się do wyciszenia i zrelaksowania ciała.
- Ma właściwości antynowotworowe. Ponieważ wspiera oczyszczanie organizmu z toksyn, jest używany w profilaktyce antyrakowej. Jest pomocny również przy rekonwalescencji po usunięciu guzów.
- W formie okładów z wilgotnych płatków nagietek może być również pomocny przy napuchniętych, zmęczonych oczach.