Herbata z czarnego bzu

W lecznictwie od lat wykorzystywane są jego wszystkie części – kwiaty, owoce, łodygi, a nawet wierzono, że kora może mieć lecznicze właściwości. Czarny bez to krzew, który pomaga w wielu dolegliwościach, a przygotowanie naparu jest bardzo proste z uwagi na dużą dostępność krzewów.

Napar i jego przygotowanie

Krzewy czarnego bzu rosną szybko. W przeszłości były tak cenione, że za zniszczenie krzewu groziły surowe kary. Do przygotowania herbatki wykorzystuje się najczęściej kwiat, zaś owoce służą do produkcji syropu. Czarny bez kwitnie wiosną. Kwiaty przewrotnie mają białokremowy kolor, są drobne, ale rosną gęsto w kwiatostanach. Swoją nazwę krzew zawdzięcza owocom, które dojrzewają jesienią, a w pełni rozwinięte mają ciemnogranatową lub nawet czarną barwę. Kwiaty czarnego bzu są bogate w substancje wspomagające zdrowie – flawonoidy, kwasy fenolowe, kwasy organiczne, garbniki, śluzy czy sole mineralne. Owoce są natomiast bogatym źródłem witamin. Aby przygotować napar wystarczy łyżeczkę suszonych kwiatów zalać gorącą wodą i zostawić pod przykryciem na 15 minut. Najlepiej pić gorącą herbatę, ze względu na jej właściwości rozgrzewające.

Kwiaty czarnego bzu

Lecznicze właściwości

Herbata z czarnego bzu ma działanie wspomagające zdrowie i lecznicze w wielu obszarach:

  • Pomaga leczyć przeziębienie. Napar działa wykrztuśnie, więc zwalcza kaszel mokry. Rozrzedza katar. Ma działanie rozgrzewające, dlatego działa napotnie, przez co obniża wysoką temperaturę ciała. Dodatkowo ma działanie przeciwwirusowe, więc pomaga usunąć przyczyny przeziębienia.
  • Ma działanie przeciwzapalne. Dlatego można ją stosować również zewnętrznie na skórę do łagodzenia podrażnień, ale także jako płukankę do ust, gdyż pomaga usuwać stany zapalne w gardle.
  • Działa moczopędnie. Dzięki temu wspomaga działanie układu moczowego i przyspiesza łagodzenie infekcji.
  • Wspomaga odchudzanie. Ma działanie oczyszczające dla organizmu, a ponadto przyspiesza przemianę materii.
  • Działa również przeciwbólowo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.