Napar z kozłka lekarskiego

Kozłek lekarski znany jest częściej pod nazwą waleriana, czyli zioła na uspokojenie i na problemy z zasypianiem. Warto wiedzieć, że oprócz właściwości relaksujących picie herbatki z kozłka może przynieść inne korzyści.

Surowiec na napar

Do przygotowania naparu wykorzystuje się korzeń kozłka lekarskiego. Sam krzew trudno przegapić, bo rośnie wysoko, nawet ponad metr. Ma mało liści, ale za to dużo kwiatów, drobnych występujących w kwiatostanach złożonych z kilkudziesięciu kwiatuszków. Mają kolor biały, biało-różowy lub biało-fioletowy. Krzew jest bardzo charakterystyczny również z uwagi na specyficzny zapach, nieprzyjemny, kojarzący się z nieświeżymi ubraniami. Czas kwitnienia przypada na okres wiosenny. Kłącza potrzebne do przygotowania naparu zbiera się natomiast jesienią. Zebrane i oczyszczone korzenie należy wysuszyć, a potem przechowywać w suchym, szczelnie zamkniętym opakowaniu. Przygotowanie herbatki jest bardzo standardowe – jedną łyżeczkę suszonego korzenia zalewamy gorącą wodą i parzymy pod przykryciem przez 10-15 minut. Na problemy z zasypianiem zaleca się picie waleriany przed snem, jednak czasem jest potrzeba zwiększenia dawki do 2-3 kubków dziennie. Ważne jednak, by pamiętać, żeby długotrwałe stosowanie kozłka może być szkodliwe, więc po miesiącu kuracji trzeba zrobić dwutygodniową przerwę.

Kwiat waleriany

Działanie waleriany

Kozłek lekarski ma silne działanie wyciszające. Substancje zawarte w korzeniu hamują aktywność ośrodkowego układu nerwowego, a co za tym idzie – wyciszają całe ciało i odczuwanie napięcia. Przynoszą poczucie spokoju i odprężenia, dlatego właśnie waleriana ma działanie nasenne. A ponadto kozłek lekarski:

  • Pomaga w radzeniu sobie z dolegliwościami trawiennymi,
  • Łagodzi stany zapalne układu moczowego,
  • Działa rozkurczowo, a szczególnie polecany jest kobietom cierpiącym z powodu zespołu napięcia przedmiesiączkowego lub mającymi stale bóle brzucha w czasie menstruacji,
  • Polecany jest kobietom w okresie menopauzy dla łagodzenia napięć,
  • Zewnętrznie może pomagać w radzeniu sobie z łupieżem i przetłuszczaniem się skóry głowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.