Wiecie o tym, że zielona herbata to napój o wszechstronnym działaniu. Wiadomo też, że można ją pić na wiele różnych sposobów i zawsze będzie smakowała tak samo wybornie. A czy potraficie też wymienić jej gatunki? Dla zainteresowanych mała ściąga.
Zielona herbata – gatunki, sposoby zaparzania, właściwości
Pod pojęciem „zielona herbata” skrywają się nie tylko niezliczone właściwości lecznicze i kosmetologiczne. Zielona herbata to także rozmaite jej gatunki. Oto te najbardziej popularne:
Gunpowder – poznamy ją po charakterystycznych liściach herbaty o kształcie niewielkich kulek. Rozwijają się one w trakcie zaparzania. Herbatę tę z powodzeniem można pić wieczorem w towarzystwie ulubionej lektury.
Temperatura zaparzania: 70st C;
Czas – 4 min.
Chun Mee – charakteryzuje się listkami przypominającymi brwi. Można ją pić bezpiecznie przez cały dzień zaparzając kilkakrotnie.
Temperatura zaparzania: 70st C;
Czas – 4 min.
Natural Leaf – najdelikatniejsza z zielonych herbat. Idealna dla dzieci.
Temperatura zaparzania: 50st C;
Czas – 3min.
Matcha – herbata w postaci zmielonych listków. W Japonii stosowana w trakcie ceremonii picia herbaty. U nas – idealnie nadaje się do deserów.
Zalewamy ją wrzątkiem i szybko mieszamy bambusową trzepaczką.
Genmaicha – herbata z dodatkiem prażonego brązowego ryżu oraz kukurydzy. Świetna na trawienie.
Temperatura zaparzania: 90st C;
Czas – 2 min.
Lung Ching – herbata uznawana za jedną z najstarszych. Według dawnych wierzeń odstraszała złe moce. Dzisiaj zalecana w profilaktyce chorób nowotworowych (posiada sporą ilość katechin).
Temperatura zaparzania: 70st C;
Czas – 5min.
Sencha – wyróżnią ją intensywny smak. Poza tym posiada zdolność normowania poziomu cukru we krwi.
Temperatura zaparzania: 80st C;
Czas – 3min.
Gyokuro – to najlepsza zielona herbata na świecie. Pozyskiwana z pierwszych wiosennych listków krzewu herbacianego. Wspiera układ nerwowy oraz mózg.
Temperatura zaparzania: 50st C;
Czas – 3 min.
źródło informacji: M. Caprari „Herbata”