Leczniczy aloes

Wiecznie zielona roślina, podobna do agawy. Naturalnie występuje na terenach, które określimy raczej jako egzotyczne – w Afryce (powszechnie na przykład na Madagaskarze) czy w Azji na terenach Półwyspu Arabskiego. Jest jednym z przedstawicieli sukulentów, co sprawia, że sprawdza się doskonale również w naszych, polskich warunkach, jako roślina doniczkowa, którą dadzą radę hodować nawet najbardziej zapominalscy. Ma grube, mięsiste liście, wypełnione śluzowatym miąższem, który ma wiele leczniczych właściwości.

Aloes doniczkowy

Na co stosować aloes?

Preparaty z aloesu stosowane są zarówno w zielarstwie, jak i kosmetyce, bo mogą być wykorzystywane zewnętrznie i wewnętrznie. Sok z liście aloesu zawiera dużą ilość substancji zwanych stymulatorami biogennymi. Mają one szerokie zastosowanie. Działają przeciwzapalnie, bakteriobójczo i bakteriostatycznie, dzięki temu hamują rozwój infekcji i stanów zapalnych oraz przyczyniają się do szybszego ich gojenia. Ta właściwość jest szczególnie przydatna w leczeniu chorób i urazów skórnych. Dodatkowo działa również przeciwbólowo, dlatego stosowany jest przy ranach pooparzeniowych czy odleżynach. Ważną właściwością aloesu, z której należy korzystać z dużą rozwagą, jest działanie przeczyszczające. Z jednej strony aloes pomaga poradzić sobie z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego, z drugiej zaś może przyczynić się do wypłukiwania ważnych składników mineralnych z organizmu. I co ważne – kobiety w ciąży nie powinny stosować aloesu wcale bez konsultacji z lekarzem.

Aloes w płynie

Tradycyjnie oczywiście możemy przygotować napar z aloesu. Aby go zrobić, należy kilka liści aloesu zalać gorącą wodą i zostawić pod przykryciem. Można dodać też innych ziół,  na przykład szałwii czy kwiatów nagietka. Najlepiej parzyć napar dosyć długo, około godziny. Tak przygotowany napój z aloesu, o dziwo, nie służy do picia, ale raczej do płukania. Sprawdzi się do przemywania jamy ustnej czy nosowej, ale także do odkażania okolic intymnych u kobiet czy przemywania sączących się i ropiejących ran. Poza tym aloes stosuje się na wiele różnych sposobów – w formie soku, nalewki, miodu czy wina.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.