Napar z tataraku

Tatarak zwyczajny powszechnie występuje w Polsce. Rośnie przy rzekach lub jeziorach, lubi wilgotne tereny, bo rośnie częściowo zanurzony w wodzie. Nie zawsze jednak tak było, że podmokłe obszary usiane były tatarakiem. Historycznie pochodzi on z Azji, ale w czasach tatarskich został przywieziony do Polski, gdzie bardzo się zadomowił, gdyż jest bardzo odporny na niskie temperatury, które zdarzają się u nas. Nie bez powodu znalazł się i tutaj, bo oczywiści możliwe jest przygotowanie naparu z tataraku i stosowanie go w celach leczniczych.

O tataraku słów kilka

Charakterystyczne dla tataraku zwyczajnego jest to, że wszystkie jego części bardzo intensywnie pachną. Tak mocno, że trudno go przegapić. Jest to związane z dużą ilością olejków eterycznych, które zgromadził w sobie tatarak. Jako surowiec zielarski używa się tylko części podwodno-podziemnych, a mianowicie kłączy. Ważne jest ich przygotowanie. Po wydobyciu kłączy z mulistego dna należy je dobrze oczyścić, a następnie wysuszyć. Suszenie odbywa się w suszarni w temperaturze około 35 stopni. Wysuszone kłącza wciąż intensywnie pachną, ale zapach jest nietrwały, więc dla zabezpieczenia susz należy przechowywać w zamkniętych pojemnikach. Przygotowanie naparu jest bardzo „standardowe”. Kilka kostek suszu zalewamy gorącą wodą i przykrywamy do zaparzenia na kilkanaście minut. Przed wypiciem najlepiej jest przecedzić herbatkę.

Napar tatarak

Właściwości lecznicze

Pierwszym zastosowaniem tataraku zwyczajnego są problemy trawienne. Stymuluje on wydzielanie enzymów trawiennych w żołądku, a także soków żółciowych, więc pomaga przy trudnościach pokarmowych. Tatarak ma również działanie bakteriobójcze i przeciwbólowe. Dlatego napar może być używany do płukania gardła i jamy ustnej celem odkażenia tych obszarów. Może być też stosowany zewnętrznie na skórę w wielu różnych schorzeniach. Warto wykorzystywać go w chorobach skóry głowy i włosów, jak łupież czy łojotok. Pomaga również na stany zapalne skóry czy nerwobóle albo rwę kulszową.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.