Niestandardowe sposoby na wykorzystanie kawy, cz. I

Pijemy ją codziennie w ograniczonych (albo niczym nieograniczonych) ilościach. Parzoną, rozpuszczalną, z ekspresu, cappuccino, bezkofeinową czy zbożową. Każdą nazywamy kawą, czyli boskim, aromatycznym, pobudzającym napojem. Znalazło się tu co nieco miejsca na wykorzystanie kawy w przygotowaniu dań na ciepło, ciast czy deserów i innych napojów. Pojawiło się też trochę przepisów na kosmetyki z kawą w roli głównej. Teraz pora na przeróżne, całkiem niestandardowe wykorzystanie kawy w domu i codziennym życiu. Znane czy nieznane?

  1. Użyźniacz gleby.

Fusy z kawy doskonale sprawdzą się u hodowców kwiatów balkonowych. Aby ziemia była spulchniona i żyzna, wystarczy zebrać dżdżownice i przenieść je do doniczek, a następnie posypać ziemię fusami. Dżdżownice są wielkimi fanami fusów, więc w takich warunkach doskonale użyźnią glebę. Fusy z kawy sprawdzą się również doskonale w ogródkach kwiatowych i warzywnych na świeżym powietrzu. Oprócz przyciągnięcia robaków, które przysłużą się glebie, kawa zawiera również wiele składników mineralnych, które rośliny wchłaniają z ziemi.

Kwiaty

  1. Odświeżacz do lodówki lub zamrażarki.

Kawę mieloną albo fusy po wykorzystanej już kawie można użyć do zneutralizowania nieprzyjemnych zapachów z lodówki lub zamrażarki. Wystarczy umieścić je w małej miseczce albo w bawełnianym woreczku, który będzie umożliwiał przepływ powietrza, a następnie włożyć do lodówki lub zamrażarki.

Lodówka

  1. Odstraszacz mrówek czy komarów.

Kawa przyda się, jeśli w mieszkaniu czy domu zagnieździły się niechciane owady. Wystarczy rozstawić w odpowiednich miejscach małe miseczki z fusami po kawie, aby insekty omijały te rejony. Wszystko dzięki intensywnemu zapachowi, który wydziela kawa, a którego jednocześnie nie znoszą mrówki, komary i inne owady.

  1. Pomoc w czyszczeniu zabrudzeń.

Propozycji na przygotowanie peelingu kawowego jest bez liku, więc skoro kawa świetnie radzi sobie z usuwaniem zrogowaciałego naskórka, czemu nie miałaby usuwać zanieczyszczeń z innych powierzchni? Kawa z powodzeniem sprawdzi się jako metoda do czyszczenia kuchenki gazowej albo garnków, pokrytych starymi, zaschniętymi lub tłustymi planami. Zaparzone fusy trzeba nałożyć na ściereczkę i potrzeć zabrudzone powierzchnie.

Kuchenka

Więcej nietypowych zastosowań kawy już wkrótce!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.