Macierzanka piaskowa to kolejna roślina stosowana w ziołolecznictwie, z której właściwościami warto się zapoznać. Rośnie w niewielkiej wysokości kwiatostanach i jest zdecydowanie bardziej popularna niż moglibyśmy się spodziewać. Stosowana jest w kuchni jako przyprawa, a przy tym często jest mylona z tymiankiem, z uwagi na podobny wygląd. Co warto wiedzieć o macierzance? Jak przygotować napar? Na co stosować taką herbatkę?
Kilka słów wstępu o macierzance
Macierzanka występuje na nizinnych, ciepłych i słonecznych obszarach. Można ją spotkać w lasach czy wąwozach. Pospolicie znana jest też pod innymi nazwami: cząberek, dzięcielnica lub macierzanka pospolita. Ma intensywnie ziołowy zapach, więc znakomicie sprawdza się jako przyprawa do mięs. W swoim składzie zawiera olejki eteryczne, flawonoidy, garbniki, sole mineralne, kwasy organiczne i witaminę C. Aby przygotować napar, potrzebne są wysuszone pędy macierzanki pokryte drobnymi kwiatuszkami. Pędy suszymy w zacienionym pomieszczeniu. Łyżka suszu potrzebna jest na jeden kubek gorącej wody. Zalewamy macierzankę i odstawiamy na 15 minut, a po tym czasie herbatka jest gotowa do picia.
Właściwości lecznicze naparu
Piecie macierzanki piaskowej jest pomocne w wielu dolegliwościach:
- Działa bakteriobójczo, ściągająco i przeciwzapalnie na skórę. Dzięki temu herbatka może być stosowana celem złagodzenie zmian po ukąszeniach owadów. Bywa pomocna również przy cerze trądzikowej, a także przy łojotoku skóry głowy,
- Jest bardzo dobrym środkiem wykrztuśnym. Dlatego herbatka może być bardzo pomocna przy męczącym, suchym kaszlu, bo pozwala odkrztusić zalegającą wydzielinę.
- Dzięki swojemu działaniu rozkurczowego napar jest skuteczny przy bolesnym miesiączkowaniu. Regularne picie macierzanki piaskowej pozwala złagodzić bóle brzucha. Pomaga też przy bólach głowy i migrenach.
- Wspiera działanie układu pokarmowego. Składniki zawarte w macierzance przyspieszają wydzielanie soków trawiennych, dlatego pomaga poradzić sobie z wzdęciami i niestrawnością. Dodatkowo wpływa łagodząco na zmiany zapalne występujące w żołądku czy innych częściach układu pokarmowego.