Właściwości olejku herbacianego, cz. I

Skąd bierze się olejek herbaciany i jak przygotować go w domowych warunkach, to już wiemy. Teraz pora na poznanie właściwości i możliwych zastosowań wyciągu z liści drzewa herbacianego. Jak możemy go wykorzystywać, aby było to z jednej strony bezpieczne, a z drugiej pożyteczne dla naszego zdrowia? Możliwości jest bardzo wiele!

Zanim wykorzystasz go w naturalnej terapii…

…warto poznać kilka faktów:

  • To olejek o bardzo złożonym składzie (ma w sobie ponad 100 różnych składników).
  • Zawsze należy kupować oryginalny olejek herbaciany. Przed zakupem warto sprawdzić, czy na opakowaniu znalazła się oryginalna nazwa olejku – Melaleuca alternifolia.
  • Jest bardzo szeroko dostępny – w aptekach, drogeriach czy sklepach zielarskich. Kupuje się go zwykle w małych, 10-mililitrowych buteleczkach z ciemnego szkła.
  • Należy zadbać o przechowywanie olejku w zacienionym, chłodnym miejscu. Światło i ciepło, a także wilgotność negatywnie wpływają na stabilność składników i trwałość właściwości olejku.
  • Przed rozpoczęciem terapii należy przeprowadzić próbę uczuleniową. Wprawdzie rzadko, ale zdarza się, że wywołuje reakcje alergiczne, zwłaszcza w przypadku, gdy mamy wrażliwą skórę.
  • Nigdy nie wolno go stosować wewnętrznie. Zewnętrznie ma bardzo wiele zastosowań, a spożywany ma działanie trujące. Nie może dostać się do przewodu pokarmowego, bo powoduje ryzyko pojawienia się zatrucia.

Na co można stosować olejek z drzewa herbacianego

Ma mnóstwo możliwych zastosowań. Dziś początek, a wkrótce reszta!

  1. Sposób na poradzenie sobie z trądzikiem. Olejek herbaciany jest składnikiem wielu kosmetyków dostępnych w drogeriach dla osób zmagających się z tym problemem, dlatego można wykorzystać go również w czystej postaci. Można stosować go na dwa sposoby, oczywiście po wykonaniu próby uczuleniowej. Po pierwsze, można nakładać go w czystej postaci na zmiany wieczorem, a zmywać rano. Drugą możliwością jest przygotowanie delikatnego żelu do mycia twarzy z połączenia miodu i olejku. Warto wetrzeć go w skórę, pozostawić na minutę, a później dokładnie zmyć.

Trądzik

Ciąg dalszy nastąpi!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.