Napar z korzenia pietruszki

Pietruszka znana jest nam z uwagi na jej szerokie zastosowanie w kuchni. Żaden wywar, zupa czy nawet wiele sosów nie obejdzie się bez tego intensywnego aromatu. Natka pietruszki, nie mniej przydatna, również prawie codziennie gości na polskich stołach. O jej wykorzystaniu w ziołolecznictwie było już kilka słów, wiec dziś przyszedł czas na napar z korzenia pietruszki.

Jaka pietruszka na napar?

Warto wiedzieć, że pietruszka występuje w dwóch odmianach. Z obu możliwa do uzyskania i wykorzystania jest natka. Tylko jedna z nich ma korzeń, który nadaje się do użytku. Zanim zabierzemy się do zasiania pietruszki w domowym ogródku, lepiej upewnić się, że sięgamy właśnie po odmianę korzeniową, a nie wyłącznie naciową.

Korzeń pietruszki należy zbierać jesienią albo wczesną wiosną, a następnie pokroić w kawałki i wysuszyć. Tak przygotowany może posłużyć na długo do zrobienia leczniczych naparów.

Korzeń pietruszki

Jak zrobić napar z korzenia pietruszki?

Przepis na napar z pietruszki jest bardzo prosty. Wsypujemy dwie płaskie łyżeczki suszonego korzenia do szklanki i zalewamy gorącą wodą. Aby uwolniły się wszystkie cenne składniki, przykrywamy szklankę i zaparzamy pietruszkę przez 15 minut. Kolejny kwadrans przeznaczamy na odstanie naparu. Po odcedzeniu jest gotowy do picia.

Właściwości lecznicze korzenia pietruszki

Korzeń pietruszki, podobnie jak natka, ma wiele składników pozytywnie wpływających na nasze zdrowie. Ten korzeń jest bogaty w przeciwutleniacze, substancje śluzowe, związki cukrowe i mikroelementy. Ma w sobie również bardzo aromatyczny olejek eteryczny. Napar z korzenia pietruszki ma różnorakie zastosowanie:

  • Pomaga w dolegliwościach ze strony układu pokarmowego.
  • Zmniejsza napięcie mięśni.
  • Odkaża przewód pokarmowy, dzięki czemu świetnie radzi sobie z bólami brzucha, wzdęciami czy problemami trawiennymi.
  • Wspiera prawidłowe działanie układu moczowego. Ma właściwości moczopędne, wiec wykorzystuje się go przy stanach zapalnych nerek i innych narządów układu, a także przy kamicy czy zbyt małym wydalaniu moczu.
  • Ma pozytywny wpływ na układ nerwowy. Sprzyja dotlenieniu mózgu, ułatwiający przy tym skupienie i wspierając myślenie.

Wywar ze świeżego korzenia pietruszki i natki

Zdrowotny napar z pietruszki można przygotować nie tylko z suszonego korzenia, ale też ze świeżego. Dla osób z problemami trawiennymi i nerkowymi, a także tych, które chcą pozbyć się nadmiaru wody z organizmu, doskonały będzie nie tylko napar z korzenia suszonego, ale też też z przepisu poniżej:

Korzeń jednej pietruszki kroimy w plastry, pęczek natki siekamy. Zalewamy sam korzeń dwiema szklankami wody i gotujemy przez 10-15 minut na niewielkim płomieniu lub niskiej mocy palnika. Pod koniec gotowania dodajemy posiekaną natkę. Zdejmujemy z ognia, przykrywamy i pozostawiamy do ostygnięcia. Po odcedzeniu wywar jest gotowy do picia. Jak jeszcze możesz wykorzystać to warzywo? Sprawdź mój przepis na napar z natki pietruszki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.