Napar z korzenia pietruszki

Pietruszka znana jest nam na co dzień z uwagi na jej wykorzystanie w gotowaniu. Żaden wywar, zupa czy nawet wiele sosów nie obejdzie się bez tego intensywnego aromatu. Natka pietruszki, nie mniej przydatna, również prawie codziennie gości na polskich stołach. O jej wykorzystaniu w ziołolecznictwie było już kilka słów, wiec dziś przyszedł czas na napar z części podziemnej, czyli korzenia pietruszki.

Surowiec na napar

Warto wiedzieć, że pietruszka występuje w dwóch odmianach. Z obu możliwa do uzyskania i wykorzystania jest natka. Tylko jedna z nich ma korzeń, który nadaje się do użytku. Zanim zabierzemy się do zasiania pietruszki w domowym ogródki, lepiej upewnić się, że sięgamy właśnie po odmianę korzeniową, a nie wyłącznie naciową. Korzeń pietruszki należy zbierać jesienią albo wczesną wiosną, a następnie pokroić w kawałki i wysuszyć. Tak przygotowany może posłużyć na długo do zrobienia leczniczych naparów. Na szklankę gorącej wody potrzeba dwie płaskie łyżeczki suszu. Parzymy go pod przykryciem przez kwadrans, a następnie odstawiamy na drugi. Napar jest gotowy do picia po odcedzeniu.

Korzeń pietruszki

Właściwości lecznicze korzenia pietruszki

Korzeń pietruszki, podobnie jak natka, ma wiele składników pozytywnie wpływających na nasze zdrowie. Ten korzeń jest bogaty w przeciwutleniacze, substancje śluzowe, związki cukrowe i mikroelementy. Ma w sobie również bardzo aromatyczny olejek eteryczny. Napary z korzenia pietruszki mają różnorakie zastosowanie:

  • Pomaga w dolegliwościach ze strony układu pokarmowego. Zmniejsza napięcie mięśni i odkaża przewód pokarmowy, dzięki czemu świetnie radzi sobie z bólami brzucha, wzdęciami czy problemami trawiennymi.
  • Wspiera prawidłowe działanie układu moczowego. Ma właściwości moczopędne, wiec wykorzystuje się go przy stanach zapalnych nerek i innych narządów układu, a także przy kamicy czy zbyt małym wydalaniem moczu.
  • Ma pozytywny wpływ na układ nerwowy. Sprzyja dotlenieniu mózgu, ułatwiający przy tym skupienie i wspierając myślenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.