Napar z babki lancetowatej

Pamiętam z dzieciństwa liście babki lancetowatej wyrywane z ziemi namiętnie razem z koleżankami. Potrzebne nam były do codziennych wróżb. W zależności od tego, ile żyłek wystawało z wyrwanej łodygi, tyle dzieci można było wróżyć danej dziewczynie. Oczywiście kompletnie nie miało znaczenia to, że codziennie wyniki były inne, a dziś żaden nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Babka wyrastała na każdej łączce i polanie, pod blokiem i na wsi. Do czego innego, oprócz dziecięcych zabaw, można ją wykorzystać?

Surowiec na herbatę ziołową

Dostępna wszędzie, ma charakterystyczne, wydłużone liście. Stąd jej nazwa, inspirowana już w starożytności kształtem ostrza lancy. Surowcem do naparu są liście babki. Liście zbiera się w czasie kwitnienia babki, który jest bardzo długi, bo przypada aż od maja do września. Żeby móc korzystać z naparu przez cały rok, liście należy wysuszyć w ciepłym, przewiewnym i zacienionym pomieszczeniu. Aby zrobić herbatkę, można wykorzystać zarówno świeżo zebrane, jak i suszone liście. Jedną łyżkę zalewamy gorącą wodą i parzymy pod przykryciem przez kwadrans. Pijemy po wystudzeniu i odsączeniu liści.

Kwiaty babki

Lecznicze właściwości babki

Liście babki lancetowatej mają wyjątkowo szerokie zastosowanie, nie tylko w postaci naparu, ale też odwaru, okładów czy dodatku do kosmetyków. Pomagają w leczeniu wielu dolegliwości:

  • Działa wykrztuśnie, więc polecana jest na zwykły kaszel, ale też w bardziej poważnych infekcjach górnych dróg oddechowych, a nawet gruźlicy.
  • Polecana jest w zawodowych chorobach gardła, np. nauczycieli czy zawodowych mówców, ale też wspomagająco na kaszel palacza.
  • Działa przeciwzapalnie na śluzówki układu oddechowego, pokarmowego czy płciowego.
  • Leczy dolegliwości skórne i koi obrzęki po ugryzieniach insektów.
  • Pomaga zwalczać trądzik i łagodzić jego nieprzyjemne konsekwencje.
  • Przydaje się przy chorobach oczu. Okłady z babki łagodzą zwykłe objawy zmęczenia oczu, ale też korzystnie wpływają na zmiany chorobowe, jak zapalenie spojówek.
  • Leczy stany zapalne w układzie pokarmowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.