Napar z liści truskawek

Wydawałoby się, że z krzewu truskawkowego jedyne, co pożyteczne to pyszne, soczyste owoce. A tu niespodzianka, bo z liści truskawek można przygotować leczniczy napar ziołowy i stąd ten temat pojawia się właśnie tu. Herbatkę można stosować zarówno profilaktycznie, dla wspomagania zdrowia, ale też jako środek na konkretne dolegliwości. Jakie są właściwości tego naparu? Na co go stosować?

Co pożytecznego w naparze

Do naparu można wykorzystywać zarówno świeże liście zerwane z krzaczka, jak i suszone. Siłą rzeczy jesteśmy teraz zdani na drugą opcję. Owoce truskawki są bogatym źródłem polifenoli, czyli związków o charakterze antyoksydacyjnym (a zatem chroniącym przed wieloma chorobami). Liście mają dużo większe właściwości przeciwutleniające, a są dużo tańszym surowcem niż owoce, więc zdecydowanie opłaca się pić napar. Oprócz tego zawierają też, podobnie jak owoce, dużą ilość potrzebnych naszemu organizmowi witamin C i E. Aby przygotować napar, wystarczy zalać kilka liści gorącą wodą i poczekać kilka minut, aż się zaparzy. Najlepiej zadbać o to, by pochodziły z całkowicie naturalnej uprawy, co możemy sobie zapewnić, samodzielnie sadząc kilka krzaczków w ogródku.

Liście truskawek

Zdrowotne właściwości naparu z liści truskawek

Działanie lecznicze liści truskawek jest przedmiotem badań naukowców i ich wnioski świadczą jednoznacznie o ich pozytywnym działaniu:

  • Zawarte w liściach związki obniżają poziom glukozy, dzięki czemu mogą być stosowane w profilaktyce cukrzycy typu II.
  • Pozytywnie wpływają na funkcjonowanie serca i układu krążenia. Są stosowane w profilaktyce m.in. hamowania stanów zapalnych czy agregacji płytek krwi.
  • Mają silne działanie przeciwzapalne, przeciwwirusowe i antybakteryjne.
  • Wspierają budowanie naturalnej odporności organizmu, właśnie dzięki dużej zawartości związków polifenolowych o działaniu antyoksydacyjnym.
  • Łagodzą dolegliwości ze strony żołądka i jelit, są szczególnie skuteczne w leczeniu biegunek i stanów zapalnych.
  • Z uwagi na działanie przeciwzapalne mogą być też stosowanie zewnętrznie na skórę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.