Herbata – napój odwadniający organizm? To MIT!

Jeśli kiedykolwiek zetknęliście się ze stwierdzeniem, iż nie wolno pić herbaty w lecie, bo ma silne działania odwadniające, to koniecznie musicie przeczytać dzisiejszy wpis. Dowiecie się z niego, dlatego ten wielce krzywdzący dla herbaty mit jest nieustannie powielany na wielu stronach internetowych i w kobiecych poradnikach, a także o tym, dlaczego zielona herbata nie wpływa na szybszą przemianę materii.

To na to naukowcy?

Generalnie badania naukowców udowodniły, iż kofeina i teina pośrednio oddziaływają na gospodarkę hormonalną organizmu, stymulując moczopędnie nasz organizm (źródło: podręcznik Farmakologia i Toksykologia).

Warto jednak mieć na uwadze fakt, iż mowa o naprawdę dużych dawkach tych substancji – spożywanie kawy i herbaty w rozsądnych ilościach (ok. 3-4 filiżanek herbaty dziennie i 1-2 filiżanki kawy) wykazują zbyt słabe działanie na nasze ciało, ponieważ zawarte w nich alkaloidy purynowe nie są podawane w stężonych dawkach, lecz w roztworach wodnych.

Reasumując – to MIT, iż herbata odwadnia nasz organizm. Nie ma żadnych medycznych wskazań o negatywnych skutkach picia herbaty, wręcz przeciwnie, jest ona zalecana do częstego spożywania, ponieważ bardzo dobrze nawadnia nasz organizm.

Badania amerykańskich naukowców dostępne na stronach:

  • http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11022872
  • http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17921468
  • http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15941885
  • http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18715125
  • http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19774754

Czy picie herbaty odwadnia organizm?

I tak i nie – to zależy jak i z czym ją pijemy. Oczywiście picie samej herbaty nie odwadnia, jednak jeśli spożywamy ją z nadmierną ilością cukru, to sprawa może się nieco komplikować. O ile dawka teiny jest zbyt niska, aby spowodować usuwanie wody z organizmu, to negatywnie na nasze zdrowie wpływa słodzenie herbaty.

Słodzenie napoju sprawia, iż w naszym ciele szybciej powstają kamienie nerkowe (badania prowadził, m.in. Gary Curhan, który opublikował je na łamach „Clinical Journal of the American Society of Nephrology”). Co ciekawe, zielona herbata nie posiada nawet właściwości odchudzających! Raport naukowców z 2012 roku „Cochrane Database of Systematic Reviews” jednoznacznie wskazuje, iż główny flawonoid zielonej herbaty – EGCG – nie przyśpiesza produkcji przemiany materii (źródło: http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,393490,zielona-herbata-ani-jej-ekstrakt-nie-pomaga-w-odchudzaniu.html).

Jednak nie ma się co martwić, ponieważ mimo braku właściwości odchudzających, naukowcy potwierdzili jej działanie oczyszczające organizm  – flawonoidy usuwają zbędne produkty przemiany materii i neutralizują wolne rodniki. Zatem – na zdrowie! Pijmy zieloną herbatę w lecie iw zimie, bo to samo zdrowie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.