Jak herbata wpływa na nasze zdrowie?

Niedawno opublikowane wyniki badań  amerykańskich naukowców na łamach „British Journal of Ophthalmology” wskazują, iż regularne picie herbaty może przyczynić się do zmniejszenia ryzyka zachorowania na demencję oraz zatrzymać rozwój cukrzycy typu II.

W jaki sposób herbata leczy nas organizm?

Tak naprawdę zbawienne dla naszego organizmu okazują się fitochemikalia i flawonoidy zawarte w herbacie – dzięki ich właściwościom utleniającym i neurochłonnym wpływają częściowo na skutki stresu oksydacyjnego i łagodzą oporność na insulinę. Wynika to z faktu, iż antyoksydanty zawarte w herbacie chronią naczynia krwionośne przed uszkodzeniami, a tym samym pośrednio wpływają na wolniejsze starzenie się ludzkiego mózgu. Prawdziwego przełomu dokonało w 2014 roku dwóch Szwajcarów: Christoph Beglinger i Stefan Borgwardt udowodnili, iż esencja zielonej herbaty wzmacnia wydajność połączeń między synapsami w mózgu. Co do dokładnie oznacza? Herbata usprawnia działanie mentalnych funkcji poznawczych.

Xuebo Liu z Uniwersytetu w Yangling w Cinach wraz z grupą naukowców przeprowadzili badania na myszach, którym podawali galusan epigallokatechiny (jeden ze związków w zielonej herbacie). Okazało się, iż łagodziły oboe skutki diety bogatej w tłuszcze i cukry, które negatywnie wpływają na pamięć. Herbaciane związki spowalniają i ograniczają wchłanianie skrobi z cukrów, a tym samym zatrzymują procesy wydzielania większych dawek insuliny produkowanej przez trzustkę. Warunek był tylko jeden: herbata musiała być liściasta.

Uważajmy jednak – herbata to nie magiczny napój!

Czy sięgnięcie po szklankę zielonej lub czarnej herbaty, zamiast racjonalnej analizy codziennych nawyków żywieniowych, pomoże pozbyć się bolączek? Niekoniecznie, ponieważ znaczące zmiany widoczne są dopiero przy wypijaniu kilkunastu filiżanek mocnego naparu dziennie. Jest to praktycznie niewykonalne.

Na pewno negatywnie wpływa połączenie liści herbaty z cytryną, ponieważ wytrącający się cytrynian glin powoduje kruszenie kości i wpływa na rozwój choroby Alzhaimera – więcej na ten temat pisała w tym poście: https://herbaciara.pl/2015/12/herbata-z-cytryna-niebezpieczny-zwiazek/.

Badania dostępne pod adresami:

  • http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,27637,filizanka-goracej-herbaty-dziennie-moze-chronic-przed-jaskra.html
  • http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,415214,zielona-herbata-wspomaga-pamiec-i-odchudza.html
  • http://bjo.bmj.com/content/early/2017/11/25/bjophthalmol-2017-310924
  • https://link.springer.com/article/10.1007%2Fs12603-016-0687-0
  • http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,405989,zielona-herbata-moze-ograniczac-przyswajanie-skrobi.html
  • http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,399968,ekstrakt-z-zielonej-herbaty-zwieksza-wydajnosc-mozgu.html

Jaki jest wniosek? Od małego warto zachęcać dzieciaki do picia zielonej herbatki, bo to samo zdrowie!12

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.