Zastanawiałam się ostatnio nad tym, jaką herbatę wybrać w prezencie dla bliskiej osoby. Niby w sieci jest mnóstwo interesujących smaków, pozornie mamy do wyboru mnóstwo ładnych opakowań oraz specjalnych, personalizowanych kompozycji, ale jednak w przy tak dużym wyborze zwyczajnie można dostać oczopląsu i się zagubić. Dzisiejszy wpis ma pomóc nie tylko w wyborze najlepszych smaków herbaty, ale także podpowiedzieć, jak ładnie je zapakować.
Dla kogo kupić herbatę w prezencie?
Na to pytanie jest bardzo prosta odpowiedź – to uniwersalny prezent niemal dla każdego. Pomijam oczywisty fakt, iż każdy miłośnik czaju ucieszy się z kolejnej herbacianej niespodzianki. Herbata to świetny pomysł na prezent dla osób uprawiających sport, dbających o zdrową dietę i także tych, którzy z różnych względów nie spożywają alkoholu. To także upominek bardzo uniwersalny, dobry nawet dla osób, które mało znamy lub łączą nas relacje formalne, np. dla nauczyciela, szefowej lub koleżanek z pracy na dzień kobiet. Z drugiej strony to miły sercu prezent dla naszych bliskich: w sklepach można nabyć specjalne mieszanki herbat z okazji świąt, walentynek lub innych rodzinnych okazji.
Jaką wybrać herbatę na prezent?
Przede wszystkim odeszłabym od standardowych herbatek smakowych zapakowanych w jednorazowych torebkach lub gotowych herbacianych boxów dostępnych w supermarketach, ponieważ są to prezenty zbyt sztampowe. Najlepszym wyborem jest kupno herbaty liściastej sprzedawanej na wagę: sprzedawcy mają mnóstwo mieszanek, od słodkich poprzez orzeźwiające, skończywszy na rozgrzewających mieszankach. Tutaj warto kierować się porą roku, w jakiej nabywamy herbaciany dar.
Pięć herbat, które warto podarować w prezencie: oto zestaw klasycznych smaków, które powinny zadowolić niemal każdego obdarowanego:
- Czarna herbata z dodatkiem skórek pomarańczy, mandarynki i cytryn;
- Czarna z dodatkiem suszonych malin i truskawek;
- Zielona z dodatkiem suszonych wiśni i żurawiny;
- Zielona herbata z dodatkiem czerwonej i czarnej porzeczki;
- Biała herbatka z kwiatem jaśminu lub biała w wersji moonlight (suszonej w świetle księżyca).
Drugą opcję stanowi samodzielne przygotowanie herbacianej mieszanki: do czarnej lub zielonej herbacianej bazy dodajemy kawałki suszonych owoców (polecam skórkę pomarańczową oraz cytrynową), płatki kwiatków (róż, chabrów) oraz intensywnych, zapachowych dodatków (kora cynamonu, trawa cytrynowa, goździki, kardamon). Wszystkie składniki dobrze należy wymieszać, zamknąć w szczelną puszkę i odstawić w ciemne miejsce na 2-3 tygodnie, aż mieszanka nabierze mocy.
Trzecim rozwiązaniem jest kupienie specjalnej herbacianej kulki, która po zaparzeniu przemienia się w herbaciany kwiat. Widowiskowy podarunek, w sam raz dla koneserów.
Liczy się nie tylko wnętrze! Opakowania na herbatę
Skoro jemy oczami, to dlaczego nie można zachwycać się wizualną formą prezentu? Otóż herbatkę można oryginalnie zakapować nie tylko w papierowe opakowanie ze sklepu, leczy wybrać:
- Specjalne herbaciane puszki
- Drewniane szkatuły
- Chemiczne próbówki i szkła – świetnie sprawdzą się jako podarunek dla nauczyciela chemii lub fizyki
- Szklane słoiczki z ładnymi wstążeczkami
- Płócienne woreczki
- Wielkie kubki lub filiżanki, gdzie w środku będzie czekać zawinięta w folię lub bawełniany woreczek herbatka
Najciekawszym rozwiązaniem jest przygotowanie samodzielnie takiego opakowania – wykorzystując do tego decoupage lub też przygotowując herbaciany bukiet. Osoby niemające takich zdolności artystycznych mogą wypróbować zestaw „do it yourself”, gdzie w pudełku lub torebeczce będą znajdować się poszczególne liściaste herbatki, przyprawy do nich, słoiczek, filiżanka do zaparzenia czaju oraz instrukcja jak przygotować samodzielną kompozycję herbacianą. Prawda, że to naprawdę oryginalny i miły upominek?