Jak zachęcić dziecko do picia herbaty?

To jeden z tych błahych, ale nurtujących rodziców tematów: jak zachęcić dziecko do picia herbaty? Maluchy nie są skore pić niesłodkich napojów, często wykrzywiają się na widok kubeczka z czajem. Jak przekonać dziecko do picia herbaty? Jaki gatunek cameli sinensis wybrać? Po jakie suszone owoce sięgnąć, by maluch chętnie sięgał po herbatę?

Dzieci lubią słodki smak

Należy przeanalizować nawyki żywieniowe dziecka: maluchy często sięgają po słodki smak. Kompoty, soki owocowe, mleko, czekoladowe napoje – z ich konsumpcją nie mają problemu, ponieważ kojarzą im się z czymś przyjemnym. Natomiast herbata, zwłaszcza z tych gatunków o bardziej wyrazistym, mocniejszym smaku, jest stosunkowo cierpka, przez co dzieci nie chcą jej pić. Picie czarnej herbaty może kojarzyć się z okresem chorób i przeziębień, często wtedy podaje się dziecku gorącą herbatę z cytryną, co może wywołać negatywne skojarzenia z herbatą.

Jaką herbatę podać dziecku?

Maluch na pewno nie doceni smaku zielonego czaju, ponieważ jest on stosunkowo cierpki w smaku, podobnie jak wyrazista herbata czerwona. Pozostaje więc herbata czarna, ale bez żadnych aromatyzowanych dodatków, które mogą zniechęcić malucha do picia. Zrezygnujmy wiec z herbaty earl grey lub waniliowej na korzyść herbatek z owocowym, słodkim posmakiem, np. herbatę z poziomkami i truskawkami lub herbatę z malinami i owocami leśnymi. Aby zachęcić dziecko do picia herbaty warto przygotować napój razem z nim: krok po kroku pokazać, jak prawidłowo parzy się listki – pisałam o tym tutaj  Parzenie herbaty oraz tu Jak zaparzyć dobrą herbatę białym wrzątkiem?.

Innym rozwiązaniem jest nauka poprzez zabawę. Pomocne może okazać się seans bajki Disney’a lub lektura książki L. Carrola Alicja w krainie czarów oraz urządzenie z maluchem herbacianego przyjęcia. W związku z tym, iż akcja rozgrywa się w lesie, to należy przygotować napar z suszonym malin i poziomek z niewielkim dodatkiem czarnej herbaty.

Kolejnym sposobem na zachęcenie dziecka do picia herbaty jest skomponowanie razem z nim własnej herbacianej mieszanki. W sklepie z herbatą sprzedawaną na wagę kupmy 50 gram dobre, niezbyt mocnej czarnej herbaty (np. Darjeeling, Yunnan lub Black Gunpowder) oraz suszone owoce (np. truskawki, maliny, skórkę pomarańczy, cytryny, ananasa itp.). W domu poproś dziecko, aby wymieszało herbatę i owoce w miseczce, a następnie przesypało do szczelnej puszki. Umówcie się, że wypijecie napój kilka dni później, np. w sobotę do śniadania.

Unikaj herbat granulowanych i napojów herbacianych

Przede wszystkim miejmy w pamięci fakt, iż herbaty granulowane to tak naprawdę nie herbatki a głównie cukier i chemiczne poprawiacze smaku. Owszem, dziecko zapewne chętnie będzie sięgać po tego typu napój, ale prócz walorów smakowych nie ma żadnych właściwości prozdrowotnych (nie licząc witamin, które często specjalnie dodaje się do takich mieszanek).

Podobnie wygląda kwestia z kupowaniem gotowych napojów typu ice tea – wystarczy przeczytać skład na opakowaniu i zobaczyć, jaki procent stanowi esencja herbaty, a jaki cukier i inne dodatki poprawiające smak. Nie warto uczyć dziecka spożywania tych produktów, ponieważ mogą przyczynić się do nadmiernego tycia.

Nie zmuszaj dziecka do picia herbaty!

Jeśli Twój maluch lubi pić wodę, to pod żadnym pozorem nie zmuszaj go do picia herbaty. Można jedynie sugerować, aby zachęcić do samodzielnego sięgnięcia po napój. Dobrą okazją są wspólne zakupy, gdzie maluch sam może wskazać opakowanie herbaty, którą chciałby wypić.

Sposobem na przechytrzenie dzieciaka jest także podanie mu zimnej, przygotowanej w domu mrożonej herbaty – zmęczone i spragnione dziecko będzie w pierwszym odruchu chciało zaspokoić pragnienie, smak staje się w tym momencie nieistotny.

Rozwiązaniem mogą okazać się nowe nawyki żywieniowe poznane w przedszkolu. Dzieciaki jedzą wspólnie, co sprzyja nie tylko wzajemnej integracji, ale także próbowaniu nowych dań i napojów. Jeśli maluch zauważy, że jego ulubiona koleżanka lub kolega sięga po herbatę, to może i sam zechce jej skosztować.

A jakie Wy macie skuteczne sposoby na zachęcenie dziecka do picia herbaty? Podzielcie się nimi w komentarzu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.