Herbatki dla niemowląt

Czy niemowlętom można podawać herbatki? Zdecydowanie nie, ponieważ napar z listków Camelii Sinensis posiada teinę, która działa pobudzającą na ludzi organizm. Nie oznacza to jednak, iż maluchowi nie wolno podawać czegoś innego, niż mleko matki i wody. Już w pierwszym roku życia wskazane jest próbowanie nowym smaków, w tym orzeźwiających herbatek ziołowo-owocowych, ponieważ dziecko ma 4-krotne wyższe zapotrzebowanie na płyny niż dorosły.

Pierwsze herbatki mogą pojawić się już w piątym miesiącu życia. Wyjątek stanowi herbatka z kopru włoskiego, podawana maluchom na wzdęcia i problemy z kolkami, od pierwszych tygodni życia. Jakie herbatki można podawać niemowlęciu?

O ile niemowlak nie powinien w ogóle pić napojów na bazie czarnych i zielonych herbat, o tyle herbatka z rooibosa jest rekomendowana już w piątym miesiącu życia w ramach rozszerzania diety dziecka. Nie tylko uzupełnia braki żelaza w diecie dziecka, ale ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe, doskonale łagodzi bóle brzuszka. Jego przyjemny, lekko miodowy smak sprawia, iż maluszek nie powinien mieć problemów z piciem takiej herbatki.

Biała herbata, o bardzo delikatnym, wręcz łagodnym smaku, może być podawana dziecku, które ukończyło pierwszy rok życia. Dziecko po ukończeniu 12 miesiąca życia

Tego unikaj!

Pod żadnym pozorem nie wolno podawać dziecku granulowanych herbatek na zimno. Wystarczy spojrzeć na skład – cukier, syropy glukozowo-fruktozowe i inne, niezdrowe dla maluszka dodatki. Herbata dla niemowląt powinna być przede wszystkim zdrowa, dlatego nie powinno się jej dosładzać. Wyjątek stanowią jedynie napary z kwaśnych owoców, np. dzikiej róży lub malin, do których można dodać pół łyżeczki miodu. Pamiętaj, że nawyki wykształcone w dzieciństwie mają ogromny wpływ nie tylko na zdrowie malucha, ale przede wszystkim na przyszłe żywienie i preferencje smakowe. Uważajcie także na gotowe mieszanki dla dzieci – mogą zawierać barwniki i konserwanty.

Herbatki ziołowe dla niemowląt

Sprawdzą się przy takich dolegliwościach jak kolka, wzdęcia czy zaparcia, a także uzupełnią braki płynów podczas biegunki, która często dotyka małe dzieci. Herbatki ziołowe polecane niemowlętom to napary z listków:

  • Mięty – na pobudzenie trawienia i łagodzenie bólów brzuszka. Mięta działa rozkurczowo, a także wykrztuśnie.
  • Imbiru – zapobiega wzdęciom, łagodzi mdłości dzięki pobudzaniu wydzielaniu soków żołądkowych.
  • Kopru włoskiego – jeden z najbardziej popularnych naparów dla dzieci. Poprawia trawienie, działa rozkurczająco i łagodzi uciążliwe wzdęcia oraz kolkę jelitową. Dobrze ja podawać przed snem, bowiem działa uspokajająco.
  • Szałwii lekarskiej – łagodzi bole brzucha, ma działanie przeciwzapalne oraz antyseptyczne.
  • Rumianku – działa na dziecko kojąco, usprawnia pracę jelit i działa rozkurczowo, łagodząc bóle brzuszka. Uwaga! Napar z rumianku może uczulić, dlatego w ciągu 48 godzin po spożyciu należy zobaczyć, czy dziecko nie dostało alergii.
  • Melisy – działa uspokajająco, pozwala wyciszyć się dziecku przez snem.

Herbatki owocowe dla niemowląt

Bardzo dobrze nawadniają organizm dziecka, a także wpływają pozytywnie na odporność w okresie zwiększonej zachorowalności. Do najpopularniejszych herbatek owocowych należą napary z:

  • Maliny, lipy i czarnego bzu – obniżają temperaturę i działają napotnie. Świetna alternatywa dla lekarstw w okresie przeziębień.
  • Dzikiej róży – dzięki dużej ilości witaminy C wspomaga walkę dziecka z chorobami.

Jak podawać herbatki dziecku?

Zasady podawania herbatek są niemal identyczne jak w przypadku podawania mleka i innych napojów. Przygotowujemy za każdym razem jednorazowo porcję herbatki, którą maluch powinien wypić w ciągu 20-30 minut. Po tym czasie napój wylewamy, a butelkę myjemy pod ciepłą, bieżącą wodą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.