Śliwki w kawowej czekoladzie – przepis

Domowa śliwka w kawowej czekoladzie to jeden z najlepszych „słodkich” prezentów, jakie możemy przygotować swoim bliskim. Proste w przygotowaniu pralinki, dzięki doborowi odpowiednich pod względem jakości składników, są naprawdę zdrowe i wysoce odżywcze dla naszego organizmu. Wszystko dzięki wysokiej zawartości błonnika oraz magnezu, nie wspominając o innych cennych witaminach i minerałach.

Sklepowe śliwki w czekoladzie są dość kruche, samej masy czekoladowej jest mało i często jej jakość pozostawia wiele do życzenia. A tak naprawdę do potrzebne nam będą jedynie dobre, suszone śliwki oraz czekoladowo-kawowy ganache. Samo przygotowanie owoców nie jest ani zbyt pracowite, ani czasochłonne, najdłużej zajmuje stygnięcie czekolady.

Domowe śliwki w kawowej czekoladzie są soczyste i przede wszystkim mięsiste dzięki namoczeniu w alkoholu. Co prawda można pominąć ten etap, ale owoce nie będą już tak soczyste w smaku i miękkie. Jeśli śliwki w czekoladzie mają spożywać dzieciaki, to zamiast rumu można wykorzystać napar z mocnej czarnej herbaty.

Śliwki można nadziać: najlepiej orzechami marcepanem, robiąc niewielką dziurkę i otaczając masą marcepanową. Gwarantuję, ze takich pralinek nie znajdziecie w żadnych sklepie.

Takie owoce w czekoladzie to prawdziwy polski klasyk, który doskonale sprawdzi się w roli prezentu od serca oraz dla osób przebywających za granicą, ponieważ rum świetnie konserwuje śliwki. Można je wysłać w paczce, trzeba tylko pamiętać, aby wybrać dobre opakowanie (najlepiej takie z przegródkami).

Śliwki w kawowej czekoladzie – przepis

Składniki: 500 gram śliwek kalifornijskich, 200ml rumu lub dobrej klasy wódki, 200 gram czekolady deserowej i 100 gram czekolady mlecznej, 100 ml śmietanki 36%, 20ml espresso.

Wykonanie: Śliwki zalać alkoholem i zostawić do namoczenia na 12 godzin.

Następnego dnia odsączyć owoce i wysuszyć za pomocą papierowego ręcznika.

W międzyczasie rozpuścić czekoladę, dodać do niej śmietankę oraz espresso, dobrze wymieszać.

Do ciepłego ganache za pomocą wykałaczki wkładamy pojedynczo śliwki i dobrze obtaczamy, odkładając na kratkę lub papierze do pieczenia. Owoce wkładamy do lodówki albo na 10 minut do zamrażarki, aby szybko zastygła masa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.