Kafeterka – jaką wybrać?

Kafeterka zwana również kawiarką, to urządzenie służące do ciśnieniowego, a raczej niskociśnieniowego, parzenia pysznej i aromatycznej kawy. Każdy miłośnik tego czarnego i energetycznego napoju z pewnością ma ją w swojej kuchni. Nawet jeśli na co dzień jej nie używa (a naprawdę warto). Parzenie kawy w takiej kawiarce jest prawdziwą ceremonią.

Jaka kafeterka jest najlepsza?

stylowa kafeterka
kafeterka

W marketach, sklepach z artykułami kuchennymi i oczywiście sklepach z kawą znajdziemy kafeterki o różnej pojemności, wielkości, w przeróżnych wzorach i kolorach. Kafeterki mogą być też wykonane z różnych materiałów przystosowanych do używania na kuchenkach tradycyjnych i płytach indukcyjnych. Tradycyjne kawiarki wykonane są z aluminium, ale obecnie większość wykonywana jest ze stali. Aluminiowych kawiarek nie da się wykorzystać na płycie indukcyjnej, trudniej jest je również doczyścić. Są one jednak bardzo stylowe. Dostępne są też kawiarki ceramiczne.

Tradycyjna pojemność kafeterek to 150 ml i wystarcza na przygotowanie od jednej do trzech filiżanek. Osoby, które przygotowują i piją kawę w większym gronie powinny wybrać kawiarki o pojemności 300 ml lub nawet 450 ml.

Jak parzyć kawę w kafeterce?

parzenie kawy w kafeterce

Parzenie kawy w kafeterce nie jest wcale trudne, wystarczy zapoznać się z instrukcją obsługi. Dolny zbiornik napełniamy przefiltrowaną wodą do wysokości zaworu (co jest bardzo ważne). Następnie napełniamy sitko kawą. Jeśli chcemy, żeby kawa była bardziej intensywna, wsypujemy jej więcej. Najbardziej aromatyczna będzie ta świeżo i średnio zmielona kawa.

Kawy nie wolno ubijać, jedynie lekko wyrównać łyżeczką. Zakręcamy górną część, czyli dzbanek. Kawiarkę ustawiamy na małym lub średnim ogniu i czekamy na lekkie syczenie – to znaczy że woda zaczyna przedostawać się do górnej części. Trzeba zmniejszyć ogień i poczekać, aż cały napar przedostanie się do górnej części. Kiedy usłyszymy charakterystyczny odgłos bulgotania możemy wyłączyć ogień. Jeśli pozostawimy kawę zbyt długo na ogniu, może się przypalić i mieć gorzki smak. Tak przygotowaną kawę przelewamy do filiżanek lub kubka. Z kafeterki o pojemności 150 ml możemy przygotować trzy kawy espresso lub jedną kawę z mlekiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.