Zielona kawa – właściwości zdrowotne

Zielona kawa cieszy się coraz większą popularnością, a to ze względu na liczne właściwości zdrowotne i odchudzające. Właśnie dlatego wiele osób zrezygnowało z ulubionej czarnej kawy i przerzuciło się na zdrowszą zieloną. Dlaczego? Zapraszam do lektury!

Słowo wstępu

Wiecie, co jest najciekawsze? To, że zielona kawa powstaje z ziaren kakaowca, a nie kawowca. To właśnie temu zawdzięcza swój oryginalny kolor i smak. W przeciwieństwie do ziaren kawy, ziarna kakaowca poddaje się fermentacji, a nie paleniu. To wpływa zarówno na kolor, smak i właściwości zielonej kawy. Jest bardziej kwaskowata, ale zdecydowanie mniej gorzka niż kawa czarna. Zawiera też podobną ilość kofeiny, więc działa równie pobudzająco, co jej klasyczny odpowiednik.

Zielona kawa – właściwości

W zielonych ziarenkach kawy znajduje się szereg cennych dla naszego organizmu składników. Błonnik, witaminy z grupy B, białka, węglowodany, kwasy tłuszczowe to niektóre z nich. W zielonej kawie znajdziemy również sole, które wiążą potas, wapń, magnez i sód oraz kwasy organiczne (takie jak kwas mlekowy, kwas octowy, kwas mrówkowy i kwas glikolowy).

Zielone ziarna kawy doceniane są w szczególności za kwas chlorogenowy, którego próżno szukać w kawie czarnej. Jest to naturalny przeciwutleniacz i to właśnie dzięki niemu możemy pozbyć się zbędnych kilogramów. Kwas sprawia, że glukoza jest w o wiele mniejszym stopniu absorbowana przez nasz organizm. Ponadto neutralizuje metale ciężkie oraz wolne rodniki, co z kolei przekłada się na jego działanie antynowotworowe. Kwas chlorogenowy spowalnia również proces starzenia, zwiększa produkcję przeciwciał, które podpowiadają za odporność organizmu, oraz stymuluje woreczek żółciowy do produkcji żółci.

Zielona kawa wpływa również na pamieć i koncentrację. Jednak pomimo tego, że jest to zdrowszy zamiennika dla kawy czarnej, powinny z niego zrezygnować kobiety w ciąży i karmiące piersią. Zielona kawa nie jest również wskazana dla osób z nadciśnieniem tętniczym i ciepiących na choroby serca i cukrzycę.

Jak przygotować zieloną kawę?

zielona kawa ziarna

Zieloną kawę przygotowujemy podobnie jak tradycyjną, czarną. Do kubka lub filiżanki wsypujemy 2-3 łyżeczki zmielonej kawy i zalewamy ją przegotowaną wodą o temperaturze około 85-90°C. Kawę parzymy przez 10 minut. Zalewając kawę wrzącą wodą pozbawimy ją wielu cennych właściwości. Ten rodzaj kawy nie ma intensywnego smaku, dlatego możemy go wzbogacić słodkim zamiennikiem cukru np. ksylitolem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.