Herbata z cytryną – fakty i mity

Gorąca lub zimna/mrożona herbata z cytryną, to ulubiony napój wielu z nas. Zapewne obiło się Wam o uszy stwierdzenie, że picie herbaty z cytryną szkodzi zdrowiu. Ile w tym prawdy? Zachęcam do zapoznania się z dzisiejszym wpisem, w którym przedstawię fakty i rozprawię się z mitami!

Herbata z cytryną – właściwości

Herbata z cytryną wykazuje nie tylko właściwości rozgrzewające i wzmacniające odporność. Zwiększa przyswajalność związków z grupy katechin, które spowalniają procesy starzenia oraz przyśpieszają zdolność organizmu do regeneracji. Polifenole zawarte w herbacie (zwłaszcza zielonej) wspomagają walkę z wirusami i bakteriami, a flawonoidy wzmacniają naczynia krwionośne. Teina natomiast pobudza. Regularne picie herbaty oczyszcza organizm z toksyn oraz obniża poziom cholesterolu we krwi. Niestety, cytryna w herbacie nie jest bogatym źródłem witaminy C, gdyż w wysokiej temperaturze kwas askorbinowy ulega częściowemu rozłożeniu. Zawsze jednak pozostaje jej odrobina, plus smak i aromat.

W jaki sposób herbata z cytryną szkodzi zdrowiu?

Herbata z cytryną osłodzona miodem, to jeden ze skutecznych, domowych sposobów na walkę z przeziębieniem. Jej działanie jest w pełni skuteczne i bezpieczne dla naszego organizmu. Jest jednak jeden warunek – napój musimy przygotować w odpowiedni sposób. Jaki? Absolutnie nie powinno się zalewać wrzątkiem mieszanki liści czy torebki herbaty z cytryną. Kilka kropel cytrusa lepiej dodać już do zaparzonego napoju.

zaparzona herbata z cytryną
herbata z cytryną

W sieci i niektórych gazetach można było natknąć się na artykuły i wypowiedzi osób, które twierdziły, że herbata z cytryną powoduje chorobę Alzhaimera i niekorzystnie wpływa na pracę mózgu. W tym przypadku nie jest winna cytryna, lecz glin który znajduje się w liściach herbaty. Drzewa herbaciane rosną zazwyczaj na glebach bogatych w aluminium, stąd obecność tego pierwiastka. Jednak glin nie rozpuszcza się w wodzie i pozostaje w liściach, czyli fusach. Dopiero pod wpływem kwasu cytrynowego glin ulega wiązaniu się z cząsteczkami wody i staje się przyswajalny i niestety szkodliwy dla organizmu. Na szczęście potencjalne zagrożenie łatwo jest wyeliminować, dodając plasterek z cytryną lub sok cytrynowy po zaparzeniu i usunięciu fusów. Dzięki temu glin nie będzie reagował pod wpływem kwasu, a nasz herbaciany napój będzie w pełni bezpieczny i zdrowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.