Najskuteczniejsze napary na biegunkę

Lato, słońce i wakacyjne wyjazdy, któż z nas za tym nie tęsknił… Niestety podczas tej błogiej i pięknej pory roku częściej dopadają nas dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Taka „nieświeża rybka” może skutecznie popsuć nam urlop. Pomimo unikania „podejrzanych” punktów gastronomicznych, unikania nieświeżych produktów, nie butelkowanej wody itp. nie jesteśmy w stanie w stu procentach ustrzec się zatrucia. Dlatego każdy z nas musi wiedzieć jak szybko sobie pomóc, a tu z pomocą przychodzą nam zioła. Napary na biegunkę są w pełni bezpieczne, skuteczne i szybkie w działaniu, co chyba podczas urlopu jest najważniejsze.

Ziołowe napary na biegunkę

napary na biegunkę

Zioła z których przygotujemy napary na biegunkę, powinny mieć przede wszystkim właściwości: zapierające, rozkurczowe i rozluźniające. W swoim składzie powinny zawierać: garbniki katechinowe, ciemne barwniki antocyjanowe, a także pektyny i śluz. Pijąc ziołowe herbatki zapobiegamy również niebezpiecznemu odwodnieniu organizmu. W leczeniu biegunki najczęściej wykorzystuje się napar z: babki lancetowatej, mięty pieprzowej, czernic, piołunu.

Napar z baki lancetowatej

Jedną łyżkę suszu babki lancetowatej zalewamy około 350 ml ciepłej wody i gotujemy pod przykryciem przez 5 minut na wolnym ogniu. Po tym czasie odstawiamy na około 10-15 min i przecedzamy. Napar pijemy trzy razy dziennie, po pół szklanki.

Napar z mięty pieprzowej

Herbatkę z mięty pieprzowej można przygotować zarówno z mięty suszonej jak i świeżej (bardziej aromatyczna i skuteczniejsza jest świeża mięta). Trzy gałązki świeżej mięty zalewamy szklanką wrzątku, parzymy przez około 5 minut. Napar z mięty pieprzowej pijemy ciepły lecz nie gorący.

Napar z borówki czernicy

Do leczenia biegunki można wykorzystać również czernice. Płaską łyżkę suszonych liści czernicy wsypujemy do niewielkiego garnka i zalewamy ciepłą wodą, gotujemy przez 5 minut pod przykryciem, na wolnym ogniu. Następnie odcedzamy i piejmy trzy razy dziennie, po pół szklanki. Napar najlepiej pić pomiędzy posiłkami.

Napar z piołunu

piołun

Skutecznym lekarstwem w walce z biegunką jest piołun, niestety jest on też bardzo gorzki. Jedną łyżkę suszonego piołunu zalewamy szklanką wrzącej wody, odcedzamy po 10 minutach. Napar pijemy po jednej łyżce co dwie godziny, można dodatkowo posłodzić go miodem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.