Jak zmienić dotychczasowe nawyki żywieniowe?

Racjonalna oraz odpowiednio zbilansowana dieta ma ogromny wpływ nie tylko na stan zdrowia i kondycję fizyczną, ale również na samopoczucie. Szeroki wybór gotowych produktów spożywczych dostępnych na rynku sprawia, że w codziennym pośpiechu wciąż wiele osób chętnie i systematycznie kupuje niezdrowe, wysoko przetworzone posiłki lub tzw. „śmieciowe jedzenie”. Zmiana dotychczasowych nawyków żywieniowych w połączeniu z aktywnością fizyczną stanowi idealny sposób na szczupłą, zgrabną sylwetkę, a także doskonałe zdrowie.

Niewłaściwe nawyki żywieniowe

Dieta współczesnego człowieka, mimo wzrastającej świadomości społecznej w zakresie żywienia, wciąż pozostawia wiele do życzenia. W menu zarówno dzieci, młodzieży, jak i osób dorosłych często niestety króluje przetworzona żywność pozbawiona podstawowych i najważniejszych witamin, minerałów, soli mineralnych czy drogocennego błonnika. Większość gotowych produktów dostępnych na rynku, wzbogaconych nadmierną ilością cukru i tłuszczu, zawiera ogromną ilość konserwantów, sztucznych barwników i dodatków chemicznych. Zbyt duża ilość mięsa i wędlin, tłuszczu, słodyczy oraz niedobór warzyw, wody czy błonnika w diecie należą do najczęściej popełnianych błędów żywieniowych.

Niewłaściwa dieta, złe nawyki żywieniowe, uzależnienie od jedzenia na mieście tzw. „fast foodów”, nieregularne spożywanie poszczególnych posiłków stanowią główną przyczynę różnorodnych nieprzyjemnych dolegliwości i chorób cywilizacyjnych. Należą do nich między innymi: zgaga, bolesne zaparcia, niestrawność, wzdęcia, cukrzyca, miażdżyca, choroby wrzodowe, nadciśnienie,  próchnica, problemy z układem pokarmowo-trawiennym czy nadwaga i otyłość. W wielu przypadkach problemy, wynikające z niewłaściwego odżywiania, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia ludzkiego.

zdrowe nawyki żywieniowe

Zdrowy styl życia

Pojęcie „zdrowy styl życia” pojawiło się w 1947 roku, kiedy Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), podała definicję zdrowia człowieka jako stan pełnego dobrostanu fizycznego, psychicznego i społecznego, a nie tylko brak choroby lub niedomagania.. W Stanach Zjednoczonych zaczął się wówczas rozwijać ruch „Dobrego Samopoczucia”, znany obecnie pod nazwą wellness, który wciąż cieszy się ogromną popularnością. Zdrowy styl życia oznacza pewien sposób życia, którego głównym celem jest zapewnienie optymalnego stanu zdrowia oraz ograniczenie ryzyka zachorowań na współczesne choroby cywilizacyjne.

Podstawowe zasady zdrowego stylu życia

Zdrowy styl życia opiera się na kilku podstawowych zasadach, obejmujących:

• właściwą dietę;

• regularną aktywność fizyczną,

• unikanie szkodliwych używek (alkoholu, nikotyny, narkotyków) i stresu;

• odpowiednią ilość snu i efektywnego odpoczynku

• właściwe podejście do życia

• oraz systematyczne badania profilaktyczne.

Zdrowy styl życia powinien być kształtowany już od najmłodszych lat i rygorystycznie przestrzegany przez wszystkich członków rodziny.

Zasady prawidłowego odżywiania

Podstawowym i najważniejszym elementem zdrowego stylu życia jest przede wszystkim odpowiednio zbilansowana dieta, która dostarcza organizmowi szereg składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania. Prawidłowe żywienie człowieka opiera się na uwzględnieniu trzech głównych składników żywieniowych. Są to elementy:

• budulcowe – głównie białka oraz sole mineralne;

•  regulujące – błonnik, witaminy i sole mineralna;

• energetyczne – tłuszcze oraz węglowodany. 

Zasady prawidłowego odżywiania przedstawia Piramida Żywienia, która traktowana jest przez dietetyków i specjalistów do spraw żywienia jako wyznacznik zdrowego stylu życia. Ostatnia, aktualnie obowiązująca wersja, została opublikowana w 2016 roku przez Instytut Żywności i Żywienia w Warszawie. Piramida w swojej podstawie zawiera aktywności oraz produkty spożywcze  powinny być spożywane częściej i w większej ilości,), które stanowią niezbędny element zdrowego stylu życia. Polski Instytut Żywności i Żywienia zaleca, aby:

• spożywać posiłki regularnie (4- 5 posiłków co 3- 4 godziny);

• jak najczęściej jeść warzywa i owoce;

• spożywać produkty zbożowe, zwłaszcza pełnoziarniste;

• pić codziennie co najmniej dwie duże szklanki mleka, jogurtu, kefiru;

• ograniczyć w diecie mięso (szczególnie czerwonego), które skutecznie można zastąpić rybami, warzywami strączkowymi i jajami;

• zmniejszyć ilości tłuszczu zwierzęcego;

• wyeliminować z diety cukier i słodycze;

• unikać dosalania potraw i produktów o dużej zawartości soli (doskonałą alternatywę dla soli stanowią aromatyczne, najlepiej świeże zioła);

• pić przynajmniej półtora litra niegazowanej wody mineralnej dziennie;

• unikać alkoholu.

Zmiana dotychczasowych nawyków żywieniowych dla wielu osób może stanowić nie lada wyzwanie. Wprowadzenie nowych zasad oraz ich przestrzeganie wymaga często bowiem cierpliwości, wytrwałości, a przede wszystkim silnej woli. Efekt jednak z pewnością będzie zaskakujący i satysfakcjonujący.

Przeczytaj także
https://polskatimes.pl/jak-nawyki-zywieniowe-wplywaja-na-nasze-zdrowie/ar/c14-14942942

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.