Najpopularniejsze diety odchudzające

Nadwaga i otyłość należą do chorób cywilizacyjnych, które dotyczą coraz młodszych osób, a nawet małych dzieci. Pozbycie się zbędnych kilogramów często stanowi prawdziwe wyzwanie, dlatego ogromną popularnością cieszą się różnorodne diety odchudzające, pojawiające się zazwyczaj w internecie.

Dieta South Beach

Dieta South Beach (Plaż Południowych), opracowana przez doktora Artura Agatstona, jest dietą niskowęglowodanową. Pozwala stracić nawet kilkadziesiąt kilogramów poprzez ograniczenie spożywanych kalorii, zmniejszenie ilości przyjmowanych węglowodanów oraz systematyczną aktywność fizyczną. Podstawę diety stanowią przede wszystkim zdrowe tłuszcze (zawarte między innymi w oliwie z oliwek lub orzechach), a także węglowodany o niskim indeksie glikemicznym, które nie podnoszą gwałtownie poziomu cukru we krwi. Dieta South Beach obejmuje trzy fazy:

•          dwutygodniowy okres wprowadzenia;

•          utraty wagi trwającej aż do czasu osiągnięcia wagi docelowej

•          oraz stylu życia, czyli utrzymywania wagi.

Rygorystyczne przestrzeganie zasad pozwala na spadek wagi około 6 kilogramów już po dwóch tygodniach. Ważnym elementem kuracji jest wyeliminowanie ataków głodu i ochoty na słodycze lub inne wysokokaloryczne przekąski.

Dieta śródziemnomorska

Dieta śródziemnomorska, nazywana również dietą 1200 kalorii, opiera się głównie na produktach spożywanych w krajach śródziemnomorskich. Podstawę stanowią przede wszystkim warzywa i owoce, kasze, makarony, ryby, owoce morza oraz pełnoziarniste pieczywo, które zawierają duże ilości błonnika, witaminy C, mikro- i makroelementów, a także nienasyconych kwasów tłuszczowych. Polecana jest nie tylko osobom zdrowym, ale również zmagającym się z różnymi chorobami. Zgodnie z zasadami diety należy:

•          spożywać pięć posiłków dziennie, dostarczając organizmowi maksymalnie 40 gram tłuszczu i 1200 kalorii;

•          spożywać jak najmniej żywności przetworzonej;

•          ograniczyć czerwone mięso, zastępując dużą ilością ryb i owoców morza;

•          wykorzystywaniu ziół, naturalnych przypraw i oliwy z oliwek;

•          spożywać umiarkowaną ilość…czerwonego wina.

Dieta śródziemnomorska pozwala pozbyć się 3 – 4 kilogramy miesięcznie.

Dieta strefowa

Dieta strefowa (zone), opracowana ponad trzydzieści lat temu przez doktora Barry’ego Searsa, ma na celu zmniejszenie stanu zapalnego wywołanego dietą, a przy okazji pozwala pozbyć się zbędnych kilogramów i poprawić sprawność fizyczną i umysłową. Podstawę stanowi utrzymanie insuliny w idealnej równowadze, ponieważ większa ilość tego hormonu powoduje nadwagę i negatywnie wpływa na stan zdrowia. Dieta zone polega na przestrzeganiu ściśle określonych zaleceń żywieniowych. Codzienny jadłospis powinien składać się w 40% z węglowodanów, w 30% z białka i w 30% z tłuszczu.

Dieta pudełkowa

Dieta pudełkowa, często zwana również cateringową, polega na otrzymywaniu od konkretnej firmy wybranej ilości posiłków przygotowywanych na cały dzień. Stanowi idealne rozwiązanie dla osób, które żyją w bezustannym pośpiechu i nie mają czasu na przyrządzanie pełnowartościowych posiłków. Dietę pudełkową poprzedza wizyta u dietetyka, który wybierze najkorzystniejszą dla danej osoby opcję. Specjalista ustali dobowe zapotrzebowanie na konkretne składniki odżywcze, uwzględniając wiek, płeć, aktywność fizyczną o rodzaj wykonywanej pracy. Posiłki dostarczane są bezpośrednio do domu klienta lub miejsca pracy. Niestety dieta pudełkowa wiąże się z dosyć sporymi wydatkami, co stanowi poważną barierę dla wielu osób.

Dieta Dukana

Dieta Dukana, opracowana przez francuskiego lekarza Pierre Dukan, polega na zwiększeniu spożycia białka i ograniczeniu spożycia węglowodanów i tłuszczów. Obejmuje cztery następujące po sobie etapy:

  • faza uderzeniowa (faza ataku), trwająca od 3 do 10 dni (dozwolone są wyłącznie produkty białkowe)
  • faza naprzemienna (można włączyć do diety warzywa);
  • faza utrwalania efektów (do menu bardzo powoli włącza się niewielkie ilości produktów zawierających złożone węglowodany i tłuszcze);
  • faza stabilizacji oznacza odżywianie według zaleceń zdrowej diety, mającej na celu utrzymanie optymalnej wagi.

Jak wybrać dietę dla siebie?

Idealna dieta odchudzająca powinna być przede wszystkim dostosowana indywidualnie do konkretnej osoby, dlatego warto zasięgnąć opinii specjalisty lub dietetyka. Lekarz może bowiem nie tyko zweryfikować wszystkie schorzenia, choroby i dolegliwości czy przyjmowane leki, ale również pomóc ustalić, która dieta będzie najlepsza. Niestety nadal nie istnieje, mimo gwałtownego rozwoju nauki, odchudzająca dieta cud lub kuracja oczyszczająca. Każdy innowacyjny sposób odżywiania, mający na celu pozbycie się zbędnych kilogramów, zwiększa jednocześnie ryzyko wystąpienia efektu jo-jo. Nieodpowiednia dieta odchudzająca może doprowadzić do nieprawidłowego funkcjonowania organizmu i różnorodnych zaburzeń ze strony układu pokarmowo-trawiennego.

Proces odchudzania wymaga czasu, cierpliwości, a przede wszystkim silnej woli. Przy wyborze diety zawsze należy zachować zdrowy rozsądek, a kluczem sukcesu może okazać się odpowiednio zbilansowana dieta połączona z aktywnością fizyczną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.